Grzywna za bezczynność organu administracji publicznej
REKLAMA
REKLAMA
Celem nowelizacji jest przede wszystkimprzeciwdziałanie przewlekłości postępowańadministracyjnych. Nowelizacja ma również przyczynić siędo zwiększenia efektywności oddziaływania skarg na bezczynnośćorganów administracji państwowej. Osiągnięcie powyższych celów manastąpić poprzez wprowadzenie możliwości wymierzeniaorganowi grzywny, w przypadku uwzględnienia skargi na bezczynnośćlub przewlekłe prowadzenie postępowania przez tenorgan.
Grzywna może być orzeczona przez sąd zurzędu lub na wniosek strony do wysokości dziesięciokrotnegoprzeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej wroku poprzednim. Przeciętne wynagrodzenie w gospodarcenarodowej w 2010 r. wyniosło 3224,98 zł, wedługKomunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 9lutego 2011 r. Zatem, wysokość grzywny wymierzanej w 2011r. organowi administracji publicznej, który dopuścił siębezczynności lub przewlekle prowadził postępowanie, może wynieśćnawet do ok. 32 tys. zł.
Warto przy tym zwrócić uwagę, że wdotychczas obowiązującym stanie prawnym wyciągnięcie wobec organukonsekwencji finansowych w postaci nałożenia grzywny możliwe byłojedynie poprzez wniesienie odrębnej skargi, jeśli organ nie wykonałwyroku sądu uwzględniającego skargę na bezczynność (wsamym wyroku orzekającym bezczynność nie było możliwości nałożeniagrzywny). W dodatku skarga ta była uwarunkowana uprzednim pisemnymwezwaniem organu administracyjnego przez stronę do wykonania tegowyroku.
Więcej: Grzywna za bezczynność organu administracji publicznej
REKLAMA