Rekompensaty za "niewłaściwe porady" firm inwestycyjnych

ShutterStock
Europosłowie chcą, by inwestorzy prywatni byli uprawnieni do rekompensat nie tylko gdy firma inwestycyjna, której powierzyli swoje pieniądze splajtuje lub ich oszuka, lecz także gdy udzieli "niewłaściwej porady".

"Wierzę w wolny rynek i prawo wyboru, ale musi być również przestrzegane prawo do ochrony. Zwykły inwestor +z ulicy+ musi wiedzieć, że jest chroniony" - powiedział we wtorek sprawozdawca PE, liberał Olle Schmidt.

We wtorek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyło się pierwsze czytanie projektu zmian dyrektywy ws. systemu rekompensat dla inwestorów na rynkach finansowych. Europosłowie dodali "niewłaściwą poradę" do listy przypadków uprawniających prywatnych inwestorów do ubiegania się o rekompensatę.

"Posłowie poparli zapisy wzmacniające ochronę prywatnych inwestorów, którzy mogliby paść ofiarą nieuczciwych praktyk lub niewypłacalnych firm inwestycyjnych. Zwrot środków przysługiwałby w przypadku nadużyć administracyjnych, błędów operacyjnych lub niewłaściwej porady ze strony instytucji finansowej" - poinformowały służby prasowe PE.

PE zasygnalizował jednocześnie, że stanowisko europarlamentu może być różne od tego, które w czasie wakacji mogą uzgodnić kraje UE. Dopiero dojście do porozumienia tych dwóch instytucji pozwoli na przyjęcie nowych przepisów zabezpieczających prywatnych inwestorów przed nieuczciwymi praktykami firm inwestycyjnych.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, zasadnicza różnica dotyczy czasu na pełne dokapitalizowanie krajowych systemów rekompensat, opartych na składkach firm inwestycyjnych. Propozycja KE mówi o 10 latach od czasu wejścia w życie nowych przepisów, zaś PE przegłosował we wtorek skrócenie tego okresu do 5 lat. Temu zapewne niechętne będą kraje UE. "Ponadto niektóre kraje UE uważają, że proponowany przez KE czas 3 miesięcy na wypłatę rekompensat może być zbyt krótki" - powiedziało PAP źródło zbliżone do negocjacji.

Zasygnalizowało też, że kraje UE mogą zaproponować mniejszą niż proponowała KE wysokość minimalnej gwarantowanej rekompensaty - 30 zamiast 50 tys. euro (obecnie obowiązuje 20 tys. euro). We wtorek w głosowaniu w PE została odrzucona propozycja komisji ds. gospodarczych, by jeszcze podnieść tę kwotę - do 100 tys. euro. Wówczas rekompensata dla inwestorów wynosiłaby tyle samo, co gwarantowany zwrot utraconych depozytów bankowych.

Ponadto we wtorek europosłowie umocnili w formie głosowania swoje stanowisko negocjacyjne z krajami UE ws. propozycji dotyczących instrumentów pochodnych i tzw. krótkiej sprzedaży. Opowiedzieli się za ograniczeniami w handlu najbardziej ryzykownymi instrumentami finansowymi.

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...