Polska rozpocznie negocjacje ws. jednolitego systemu patentowego w UE

Inga Czerny
rozwiń więcej
ShutterStock
Ministrowie ds. konkurencyjności osiągnęli w poniedziałek wstępne porozumienie co do jednolitego systemu patentowego w UE; polska prezydencja rozpocznie teraz negocjacje z PE i liczy na ich zakończenie do końca roku - powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec.

"Wydaje mi się, że zakończenie negocjacji do końca roku z PE jest absolutnie możliwe" - powiedział polskim dziennikarzom podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Marcin Korolec, który reprezentował Polskę na nadzwyczajnym posiedzeniu ministrów ds. konkrecyjności w Luksemburgu. Jak dodał, Polska, już w roli prezydencji, rozpocznie za kilka dni negocjacje z Parlamentem Europejskim. Korolec jest już po wstępnych rozmowach z eurodeputowanymi z komisji prawnej i nie przewiduje większych trudności. "Mamy wspólny cel, by osiągnąć porozumienie jak najszybciej" - powiedział.

Po 30 latach od rozpoczęcia w UE pierwszych prób stworzenia jednolitego systemu patentowego, "jesteśmy na finiszu" - podkreślił.

Chodzi o prowadzenie przez polską prezydencję negocjacji z PE ws. dwóch uzgodnionych w poniedziałek przez rządy rozporządzeń - o jednolitym systemie patentowym oraz obowiązującym w nim reżimie językowym, który był najtrudniejszą częścią dotychczasowych uzgodnień. Kompromis osiągnięty przez rządy zakłada zawiązanie tzw. wzmocnionej współpracy w sprawie jednolitego patentu 25 państw UE, bez Hiszpanii i Włoch. Te dwa kraje nie zgodziły się ze względu na przyjęcie w kompromisie trzyjęzykowego (angielski, francuski i niemiecki) systemu tłumaczeń patentów już wykorzystywanego przez Europejski Urząd Patentowy (EPO).

Do uzgodnienia wciąż pozostaje ustalenie systemu rozstrzygania sporów patentowych. Węgierska prezydencja, jak poinformował Korolec, zaproponowała 14 czerwca umowę międzyrządową dot. rozwiązywania sporów w oparciu o sąd EPO. Umowa będzie teraz negocjowana przez kraje. Zakłada ona powołanie specjalnego trybunału ds. ochrony patentów, stworzonego wyłącznie przez państwa członkowskie uczestniczące w systemie. Ponieważ chodzi o umowę międzyrządową, będzie ona następnie musiała być ratyfikowana przez parlamenty wszystkich 25 państw uczestniczących we wzmocnionej współpracy.

Ponieważ nie wiadomo, jak długo ta ratyfikacja potrwa, trudno jest - jak wyjaśnił Korolec - przewidzieć, kiedy cały nowy system europejskiego patentu wejdzie w życie. "Wszystkie trzy elementy (dwa rozporządzenia i umowa) tworzą całość prawną" i muszą zacząć obowiązywać jednocześnie - wyjaśnił. Uczestniczący w spotkaniu ministrów europejski komisarz ds. wspólnego rynku Michel Barnier wyraził jednak nadzieję, że cały system "stanie się rzeczywistością w ciągu najbliższych dwóch lat".

Problem, jaki sąd będzie rozstrzygał spory patentowe, pojawił się dopiero 8 marca, kiedy Trybunał Sprawiedliwości UE wydał negatywną opinię ws. propozycji krajów UE, które chciały, by zarówno spory związane z przyszłym wspólnotowym patentem, jak i z istniejącym patentem europejskim rozpatrywał jeden sąd. Tymczasem do konwencji z Monachium z 1973 r., na podstawie której wydawany jest patent europejski, należą kraje spoza UE, takie jak Szwajcaria, Turcja czy Albania. Dlatego - zdaniem Trybunału - kraje uczestniczące we wzmocnionej współpracy powinny wypracować nowy system rozstrzygania sporów, który będzie mieścił się "w ramach prawnych rozwiązywania sporów w UE".

Koszty uzyskania patentu w UE są 10-krotnie wyższe niż w USA, m.in. dlatego, że nie ma jednolitego patentu. W ostatnich negocjacjach kością niezgody było tłumaczenie patentu. Według Korolca, po wejściu w życie nowych rozwiązań prawnych, koszty "dramatycznie zmaleją nawet do 5 proc."

Wzmocniona współpraca to procedura przewidziana w Traktacie z Lizbony, która pozwala grupie krajów zacieśniać integrację w jakiejś dziedzinie, nie oglądając się na innych w sytuacji, gdy nie może być osiągnięte porozumienie na poziomie całej UE.

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...