Ustaw o handlu emisjami wchodzi w życie
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa dostosowuje polskie prawo do dyrektyw UE.Nowe przepisy zastąpią ustawę z grudnia 2004 r. o handluuprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innychsubstancji.
Ustawa przewiduje, że handel uprawnieniamiobejmie emisję gazów cieplarnianych z instalacji przemysłowych, atakże z operacji lotniczych. Lotnictwo do tej pory byłowyłączone z tego systemu.
Zgodnie z nowym aktem każda instalacja emitującado atmosfery gazy cieplarniane będzie musiała uzyskać do tegouprawnienia. Część z nich ma być rozdzielana bezpłatnie, a częśćkupowana na aukcjach. W razie przekroczenia bezpłatnych limitówtrzeba będzie na rynku dokupić prawa do emisji.
Zmiany mają ułatwić polskim przedsiębiorcom obrótuprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych w ramach wspólnotowegosystemu obrotu.
Systemem handlu uprawnieniami do emisji maadministrować Krajowy Ośrodek Bilansowania i ZarządzaniaEmisjami, zamiast Krajowego Administratora Systemu HandluUprawnieniami do Emisji. Nadzór nad systemem będzie należał doministra środowiska.
Uprawnienia do emisji będą rejestrowane wkrajowym rejestrze. Będzie można nimi swobodnierozporządzać, a niewykorzystane przenosić do kolejnych okresówrozliczeniowych.
Ustawa reguluje też zasady sprzedaży uprawnień do emisji naaukcjach. W latach 2008-12 do systemu aukcyjnego trafi niewieleuprawnień, ponieważ mogą się tam znaleźć jedynie niewykorzystaneuprawnienia z rezerw na nowe instalacje i na wspólne projekty. Od2013 r. państwa członkowskie będą musiały sprzedawać na aukcjiwszystkie uprawnienia do emisji, które nie zostaną przydzielonekonkretnym instalacjom.
Ustawa zawiera szczególne zasady wydawaniazezwoleń dla nowych elektrowni. Określa też, że dokrajowej rezerwy uprawnień trafią limity emisji z likwidowanychinstalacji i tych, które przestały spełniać warunki uczestnictwa wsystemie uprawnień.
Monitorowaniem i rozliczaniem wielkościemisji będzie się zajmował ośrodek bilansowania. Mają tamtrafiać raporty firm. Za nieprzekazanie raportu o wielkości emisjigrozić będzie kara 10 tys. euro, a za niezgłoszenie, że instalacjaprzestała spełniać warunki uczestnictwa w systemie uprawnień - 5tys. euro.
Ustawa określa ponadto, że do opłat zawprowadzenie dwutlenku węgla będą miały zastosowanie przepisyOrdynacji podatkowej (z wyjątkiem tych, które dotyczą m.in.terminów płatności należności, zaniechania ustalenia zobowiązaniaoraz umarzania zaległych zobowiązań). Przepisy Ordynacji podatkowejbędą miały zastosowanie również do wprowadzonych kar pieniężnych,które grożą m.in. za niedostarczenie raportu o wielkości emisjitych gazów.
REKLAMA