ePUAP czyli do urzędu przez Internet

Dzięki usłudze profil zaufany ePUAP, która startuje 9 czerwca, każdy podatnik będzie mógł załatwiać sprawy administracyjne (np. wnoszenie podań, odwołań, skarg) drogą elektroniczną bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Platforma ePUAP, dzięki której podatnicy (w tym przedsiębiorcy)mogą załatwiać sprawy urzędowe za pośrednictwem internetu, niecieszy się dużą popularnością. Główną przyczynę takiego stanurzeczy upatruje się w konieczności korzystania z kwalifikowanegopodpisu elektronicznego, za który trzeba zapłacić. Ma się to jednakwkrótce zmienić po uruchomieniu tzw. profilu zaufanego, którystanie się bezpłatnym odpowiednikiem e-podpisu.


Profil zaufany od 9 czerwca


W Dzienniku Ustaw ukazały się dwa rozporządzenia w tej sprawie.Chodzi o rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracjiz 27 kwietnia 2011 r. dotyczące:

- zakresu i warunków korzystania z elektronicznejplatformy usług administracji publicznej (Dz.U. Nr 93, poz. 546),

- zasad potwierdzania, przedłużania ważności,wykorzystania i unieważniania profilu zaufanego elektronicznejplatformy usług administracji publicznej (Dz.U. Nr 93, poz. 547).

Rozporządzenia wchodzą w życie 9 czerwca 2011 r. isą aktami wykonawczymi do znowelizowanej ustawy o informatyzacjipodmiotów realizujących zadania publiczne, która wprowadziła nowąmetodę potwierdzania tożsamości w systemach administracjipublicznej, czyli profil zaufany ePUAP.

Oznacza to, że utworzenie własnego profiluzaufanego możliwe będzie począwszy od 9 czerwca br.


Co to jest profil zaufany?


Profil zaufany to zestaw informacji identyfikujących i opisującychosobę będącą użytkownikiem konta na elektronicznej Platformie UsługAdministracji Publicznej (ePUAP). Założenie profilu jestbezpłatne.

Ta bezpłatna i prosta metoda uwierzytelnienia jestjednocześnie wygodną alternatywą wobec płatnego kwalifikowanegopodpisu elektronicznego (dotychczas, by korzystać z platformyePUAP, konieczne było posiadanie e-podpisu).

To nowe narzędzie, jak wynika z założeńpomysłodawców, powinno znacznie ułatwić możliwość załatwiania spraww urzędach drogą elektroniczną. Wykorzystując profil zaufany każdypodatnik będzie mógł bowiem załatwiać sprawy administracyjne (np.wnoszenie podań, odwołań, skarg) drogą elektroniczną bezkonieczności wizyty we właściwym urzędzie.

Ważne!
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) tosystem informatyczny, dzięki któremu obywatele (w tymprzedsiębiorcy) mogą załatwiać sprawy urzędowe za pośrednictweminternetu, natomiast przedstawiciele podmiotów publicznych -bezpłatnie udostępniać swoje usługi w postaci elektronicznej.


Jak z niego skorzystać?


Aby korzystać z tej bezpłatnej formy podpisu elektronicznegowystarczy zalogować się na www.epuap.gov.pl, zarejestrować się,a następnie złożyć wniosek o profil zaufany ePUAP i osobiście udaćsię do w jednego z urzędów, by tam potwierdzić swoje dane osobowe zdanymi wprowadzonymi do systemu. Jeśli weryfikacja danychprzebiegnie pomyślnie, nastąpi uwierzytelnienie profiluzaufanego.

W praktyce będzie to oznaczało, że kontozałożone na portalu ePUAP, po uwierzytelnieniu stanie się profilemzaufanym. Punkty autoryzacji, w których można uzyskaćpotwierdzenie danych osobowych, ulokowane będą m.in. w urzędachwojewódzkich, oddziałach ZUS, konsulatach, urzędach skarbowych, atakże w tych urzędach gmin, które zdecydują się na prowadzenietakich punktów.

W punkcie autoryzacji, podatnik występuje onadanie statusu profilu zaufanego dla konta założonego na portaluePUAP. Urzędnik po podaniu przez obywatela loginu, porównuje danewprowadzone do systemu z danymi przedstawionymi przez podatnika ipotwierdza je na podstawie dokumentu tożsamości, weryfikacji wrejestrze PESEL oraz innych danych.

Ważne!
Profil zaufany ePUAP zawiera następujące dane: imię i nazwiskoużytkownika, numer PESEL użytkownika, identyfikator użytkownika,identyfikator profilu zaufanego ePUAP, czas jego potwierdzenia,termin ważności, adres poczty elektronicznej użytkownika,określenie sposobu autoryzacji.

Od tej pory uwierzytelniony podatnik możeposługiwać się profilem zaufanym w kontaktach z administracją, bezkonieczności stosowania dodatkowych metod uwierzytelniania, takichjak kwalifikowany podpis elektroniczny.

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...