REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ePUAP czyli do urzędu przez Internet

REKLAMA

Dzięki usłudze profil zaufany ePUAP, która startuje 9 czerwca, każdy podatnik będzie mógł załatwiać sprawy administracyjne (np. wnoszenie podań, odwołań, skarg) drogą elektroniczną bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Platforma ePUAP, dzięki której podatnicy (w tym przedsiębiorcy)mogą załatwiać sprawy urzędowe za pośrednictwem internetu, niecieszy się dużą popularnością. Główną przyczynę takiego stanurzeczy upatruje się w konieczności korzystania z kwalifikowanegopodpisu elektronicznego, za który trzeba zapłacić. Ma się to jednakwkrótce zmienić po uruchomieniu tzw. profilu zaufanego, którystanie się bezpłatnym odpowiednikiem e-podpisu.


Profil zaufany od 9 czerwca


W Dzienniku Ustaw ukazały się dwa rozporządzenia w tej sprawie.Chodzi o rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracjiz 27 kwietnia 2011 r. dotyczące:

- zakresu i warunków korzystania z elektronicznejplatformy usług administracji publicznej (Dz.U. Nr 93, poz. 546),

- zasad potwierdzania, przedłużania ważności,wykorzystania i unieważniania profilu zaufanego elektronicznejplatformy usług administracji publicznej (Dz.U. Nr 93, poz. 547).

Rozporządzenia wchodzą w życie 9 czerwca 2011 r. isą aktami wykonawczymi do znowelizowanej ustawy o informatyzacjipodmiotów realizujących zadania publiczne, która wprowadziła nowąmetodę potwierdzania tożsamości w systemach administracjipublicznej, czyli profil zaufany ePUAP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznacza to, że utworzenie własnego profiluzaufanego możliwe będzie począwszy od 9 czerwca br.


Co to jest profil zaufany?


Profil zaufany to zestaw informacji identyfikujących i opisującychosobę będącą użytkownikiem konta na elektronicznej Platformie UsługAdministracji Publicznej (ePUAP). Założenie profilu jestbezpłatne.

Ta bezpłatna i prosta metoda uwierzytelnienia jestjednocześnie wygodną alternatywą wobec płatnego kwalifikowanegopodpisu elektronicznego (dotychczas, by korzystać z platformyePUAP, konieczne było posiadanie e-podpisu).

REKLAMA

To nowe narzędzie, jak wynika z założeńpomysłodawców, powinno znacznie ułatwić możliwość załatwiania spraww urzędach drogą elektroniczną. Wykorzystując profil zaufany każdypodatnik będzie mógł bowiem załatwiać sprawy administracyjne (np.wnoszenie podań, odwołań, skarg) drogą elektroniczną bezkonieczności wizyty we właściwym urzędzie.

Ważne!
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) tosystem informatyczny, dzięki któremu obywatele (w tymprzedsiębiorcy) mogą załatwiać sprawy urzędowe za pośrednictweminternetu, natomiast przedstawiciele podmiotów publicznych -bezpłatnie udostępniać swoje usługi w postaci elektronicznej.


Jak z niego skorzystać?


Aby korzystać z tej bezpłatnej formy podpisu elektronicznegowystarczy zalogować się na www.epuap.gov.pl, zarejestrować się,a następnie złożyć wniosek o profil zaufany ePUAP i osobiście udaćsię do w jednego z urzędów, by tam potwierdzić swoje dane osobowe zdanymi wprowadzonymi do systemu. Jeśli weryfikacja danychprzebiegnie pomyślnie, nastąpi uwierzytelnienie profiluzaufanego.

REKLAMA

W praktyce będzie to oznaczało, że kontozałożone na portalu ePUAP, po uwierzytelnieniu stanie się profilemzaufanym. Punkty autoryzacji, w których można uzyskaćpotwierdzenie danych osobowych, ulokowane będą m.in. w urzędachwojewódzkich, oddziałach ZUS, konsulatach, urzędach skarbowych, atakże w tych urzędach gmin, które zdecydują się na prowadzenietakich punktów.

W punkcie autoryzacji, podatnik występuje onadanie statusu profilu zaufanego dla konta założonego na portaluePUAP. Urzędnik po podaniu przez obywatela loginu, porównuje danewprowadzone do systemu z danymi przedstawionymi przez podatnika ipotwierdza je na podstawie dokumentu tożsamości, weryfikacji wrejestrze PESEL oraz innych danych.

Ważne!
Profil zaufany ePUAP zawiera następujące dane: imię i nazwiskoużytkownika, numer PESEL użytkownika, identyfikator użytkownika,identyfikator profilu zaufanego ePUAP, czas jego potwierdzenia,termin ważności, adres poczty elektronicznej użytkownika,określenie sposobu autoryzacji.

Od tej pory uwierzytelniony podatnik możeposługiwać się profilem zaufanym w kontaktach z administracją, bezkonieczności stosowania dodatkowych metod uwierzytelniania, takichjak kwalifikowany podpis elektroniczny.

Źródło: Ksiegowosc.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy komornik może wejść na konto Revolut? Zmiany na horyzoncie

Czy komornik może wejść na konto w aplikacji Revolut? Czy popularna platforma fintechowa będzie włączona do systemu Ognivo? Przed nami wydarzenie, które może być początkiem końca dobrych czasów dla polskich dłużników.

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni w 2025 r.? Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy w 2025 r.? Co ze zmianą czasu w 2026 r.? Kiedy przestaniemy przestawiać zegarki?

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

Takie działanie jest zgodne z prawem. Mogą wejść nawet w nocy, w zasadzie o każdej porze, też w dzień, bez zapowiedzi i mogą dokonać szczegółowej kontroli. Dotyczy to milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r. Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny w 2025 r.? Ile wyniesie zasiłek pielęgnacyjny w 2026 r.? Kto może wystąpić o zasiłek pielęgnacyjny? Komu przysługuje? Kiedy złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? Czy można pobierać równolegle zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny?

REKLAMA

Można dostać nawet kilkaset złotych więcej do tegorocznej emerytury. Wystarczy zrobić tę jedną rzecz

Jak kania dżdżu wypatrują seniorzy tegorocznej trzynastki i czternastki, które zasilą ich chude zazwyczaj portfele. Te dwie ekstraemerytury mogą być wyższe. Wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Czy 02.02.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Mamy dziś pierwszą niedzielę lutego. Poprzednia była niedzielą handlową, a jak jest dziś - czy to niedziela handlowa, z możliwością zrobienia zakupów w Lidlu, Biedronce i innych dużych sklepach sieciowych? Czy warto udać się do galerii handlowej na zakupy bo nie obowiązuje dziś zakaz handlu. Takie pytania wciąż są aktualne w większość niedziel w roku. Jak jest dziś, 2 lutego 2025 roku.

Skarbówka bierze to teraz pod lupę. Ruszyły gigantyczne kontrole i kary. Nikt się od tego nie wywinie!

Nikt się nie ukryje, nikt się nie wywinie. Skarbówka prześwietla właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Jak się okazuje, nie wszyscy, którzy zarabiają na krótkoterminowym najmie chcą się dzielić zyskiem z fiskusem. Na baczność muszą się mieć także handlujący w internecie. Ich też skarbówka bierze pod lupę.  

Kobiety mogą kończyć pracę godzinę wcześniej lub zaczynać godzinę później. Wystarczy złożenie pracodawcy oświadczenia [WZÓR]. Za odmowę – nawet 30 tys. zł grzywny dla pracodawcy

Kobiety karmiące swoje dziecko piersią – mają prawo do dwóch dodatkowych półgodzinnych (lub odpowiednio - 45-minutowych) przerw w pracy. Na wniosek pracownicy – przerwy te mogą być wykorzystywane łącznie, co w praktyce oznacza, że kobieta może kończyć pracę godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) wcześniej lub zaczynać ją godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) później. Pracodawca nie ma przy tym prawa wymagać od pracownicy przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia piersią, a za odmowę udzielania jej ww. przerw – grozi mu nawet 30 tys. zł grzywny.

REKLAMA

KE: prawo nie pozwala na zwolnienie Polski z wdrażania paktu migracyjnego UE. Duża liczba uchodźców z Ukrainy może zmniejszyć składki solidarnościowe

Po przyjęciu w maju 2024 r. przepisów składających się na pakt o migracji i azylu premier Polski Donald Tusk i Komisarz Unii Europejskiej do Spraw Wewnętrznych Ylva Johansson zapowiedzieli, że biorąc pod uwagę, że Polska przyjęła miliony Ukraińców w związku z wojną na Ukrainie, będzie zwolniona częściowo lub całkowicie z udziału w pakcie. W dniu 17 stycznia 2025 r. komisarz Magnusa Brunnera w imieniu Komisji Europejskiej odpowiedział polskiemu europosłowi, że zgodnie z prawem UE nie ma prawnych możliwości zwolnienia Polski z wdrażania jakichkolwiek części paktu. Jednak wskazał też, że jednym z czynników decydujących o tym, czy państwo członkowskie znajduje się pod presją migracyjną, czy też zmaga się z trudną sytuacją migracyjną, jest liczba osób korzystających z tymczasowej ochrony w danym państwie członkowskim. Pozwala to na całkowite lub częściowe zmniejszenie składek solidarnościowych.

Czym jest pakt migracyjny UE? Jakie nowe przepisy uchwalono i od kiedy będą stosowane? Na czym polega obowiązkowy mechanizm solidarności?

Pakt o migracji i azylu to nowe przepisy unijne dotyczące migracji i ustanawiające wspólny system azylowy na szczeblu Unii Europejskiej. Przepisy te zostały uchwalone w maju 2024 r., będą stosowane od czerwca i lipca 2026 r. i znajdują się w poniżej wskazanych i omówionych unijnych aktach prawnych.

REKLAMA