Szkła kontaktowe od pracodawcy bez PIT
REKLAMA
Minister Finansów w interpretacji ogólnej wyjaśniłwątpliwości dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatkudochodowym od osób fizycznych do świadczeń związanych zzapewnieniem pracownikom okularów oraz szkieł (soczewek)kontaktowych korygujących wzrok podczas pracy przy komputerze.
REKLAMA
Zdaniem resortu, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o PIT (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz.307 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są świadczeniarzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące napodstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżelizasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisówwykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.
Odrębnymi przepisami, o których mowa w powołanymzwolnieniu, w zakresie regulacji dotyczących okularów korygujących,jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnejz dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracyna stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148,poz. 973).
Z opinii Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej,na którą powołuje się MF, wynika, iż stosownie do § 8 ust. 2 ww.rozporządzenie, pracodawca jest obowiązany zapewnićpracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza,jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramachprofilaktycznej opieki zdrowotnej, w zakresie i na zasadachokreślonych w odrębnych przepisach, wykażą potrzebę ich stosowaniapodczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Obowiązek zapewnienia okularów przez pracodawcówpowinien być realizowany w odniesieniu do pracowników użytkującychw czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowegowymiaru czasu pracy (§ 2 pkt 4 tego rozporządzenia).
REKLAMA