Ministerstwo Zdrowia wynegocjuje ceny leków
REKLAMA
Posłowie przesądzili o przyszłości szpitali, pacjentów, lekarzy, ale także aptek i firm farmaceutycznych. Sejm zakończył uchwalanie rządowego pakietu zdrowotnego. Teraz prace nad nim będą kontynuować senatorowie. Jako pierwsze w życie wejdą przepisy ustawy o działalności leczniczej, którą Sejm uchwalił na poprzednim posiedzeniu. Stanie się to już 1 maja.
Uchwalenie pakietu nie oznacza, że resort zdrowia zakończył pracę nad reformą zdrowia. W konsultacjach jest projekt ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. Światła dziennego wciąż jednak nie ujrzały inne zapowiadane zmiany. Chociażby te, które mają uzależniać wysokość szpitalnych kontraktów od jakości usług i zadowolenia pacjentów.
WAŻNE DLA PACJENTÓW
REKLAMA
Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta ma przede wszystkim pomóc tym osobom, które uważają, że zostały pokrzywdzone w czasie leczenia, oraz tym, których bliscy ponieśli śmierć na skutek błędu medycznego. Nowe przepisy mają skrócić czas dochodzenia roszczeń przez pokrzywdzonych.
Wszystko dzięki utworzeniu specjalnych komisji wojewódzkich. Dzięki takiemu rozwiązaniu rozstrzygnięcia w tych sprawach mają zapadać w ciągu siedmiu miesięcy. Obecnie średni czas oczekiwania na przyznanie rekompensaty to cztery lata. Komisje co prawda nie będą rozstrzygać o wysokości odszkodowania, ale o zaistnieniu szkody. To jednak będzie podstawa do negocjacji podstawy odszkodowania z firmą ubezpieczeniową. Maksymalnie, za śmierć pacjenta np. jego rodzina dostanie
REKLAMA