Zmiany w ustawie o pomocy społecznej
REKLAMA
Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych pozwala na tworzenie rodzinnych domów pomocy społecznej dla osób niepełnosprawnych. Osoba lub rodzina opiekująca się niepełnosprawnym członkiem rodziny będzie mogła zająć się także innymi osobami niepełnosprawnymi i otrzymywać na ten cel środki z samorządu.
REKLAMA
Określono też minimalną liczbę pracowników socjalnych zatrudnionych w ośrodku pomocy społecznej. Jeden pracownik socjalny ma przypadać na 2 tys. mieszkańców, czyli może zajmować się maksymalnie 50 osobami lub rodzinami. Nie może być jednak mniej niż trzech pracowników socjalnych zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy. Pozwoli to na odpowiednie wykonywanie pracy socjalnej, która często z uwagi na brak czasu ogranicza się do naliczania świadczeń pieniężnych.
Aby stale otrzymywać świadczenia pieniężne z pomocy społecznej bezrobotni muszą przystąpić np. do szkolenia czy stażu. W myśl ustawy przerwanie lub odmowa uczestnictwa w tego typu zajęciach będzie skutkować odmową przyznania zasiłku.
Zasiłek okresowy ma zostać wypłacany - zgodnie z przyjętą przez Sejm senacką poprawką - osobie podejmującej pracę w ramach pracy socjalnej przez dwa miesiące, a nie jak wcześniej proponowano - przez trzy. Łączenie zasiłku z zatrudnieniem będzie możliwe tylko raz na dwa lata.
REKLAMA