Nowe zasady wydawania świadectw pracy i przeprowadzania wstępnych badań lekarskich!

Pracodawca nie będzie musiał kierować pracownika na wstępne badania lekarskie, jeżeli zatrudni go ponownie w ciągu 30 dni od zakończenia poprzedniej umowy o pracę. Ponadto nie będzie musiał zwalnianemu pracownikowi wydawać świadectwa pracy, jeśli ponownie go zatrudni – nawet po przerwie. Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy 8 lutego 2011 r.

Dokonana zmiana ma w założeniu zmniejszyć także obciążenia biurokratyczne nakładane na pracodawców i jednocześnie w dostateczny sposób zabezpieczać interesy pracowników. Nowe przepisy zaczną obowiązywać w ciągu 30 dni od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Kilka umów - jedno świadectwo pracy 

Zwolnienie z obowiązku każdorazowego wydania świadectwa pracy będzie dotyczyło zakończenia umów terminowych: na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, jeżeli pracownik będzie ciągle zatrudniony u tego samego pracodawcy. Pracodawca będzie musiał wydać świadectwo pracy takiemu pracownikowi dopiero z upływem 24 miesięcy licząc od zawarcia pierwszej z tych umów. Między tymi umowami mogą wystąpić przerwy.

Przykład

Przyjmijmy, że pracownik będzie pracował na podstawie umowy na okres próbny od 1 sierpnia do 30 września 2011 r., a następnie na podstawie umowy zawartej na czas określony na 3 miesiące (październik – grudzień 2011 r.). Pracodawca ponownie zatrudni tego pracownika na umowę o pracę na czas określony od 1 kwietnia 2012 r. na 6 miesięcy. W takim przypadku pracodawca nie będzie musiał wydawać pracownikowi świadectw pracy po zakończeniu każdej z umów (jeżeli pracownik tego nie zażąda). Z upływem 24 miesięcy wyda jedno świadectwo pracy potwierdzające okresy zatrudnienia na podstawie 3 powyższych terminowych umów o pracę.

Ustawa nowelizująca Kodeks pracy nie wprowadziła zmian w zakresie wydawania świadectw pracy po zakończeniu pracy na podstawie umowy zawartej na czas nieokreślony. Tak jak dotychczas, pracodawca ma obowiązek wydać je niezwłocznie, niezależnie od tego, czy pracownik rozliczy się z pracodawcą.

Jak liczyć termin, w jakim trzeba wydać świadectwo pracy

Termin, w jakim trzeba wydać świadectwo pracy, należy liczyć na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Zatem jeśli jest oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca.

Przykład
Pierwsza terminowa umowa o pracę została podpisana z pracownikiem 1 kwietnia 2011 r., czyli już po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących wydawania świadectw pracy. W takim przypadku 24-miesięczny okres upłynie 1 kwietnia 2013 r. i będzie to dzień, w którym należy wydać pracownikowi świadectwo pracy.

Inne zasady wydawania świadectwa pracy wprowadzone w wyniku nowelizacji będą obowiązywać, jeżeli rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy terminowej przypada po upływie 24-miesięcznego terminu – licząc od dnia podpisania pierwszej umowy terminowej. Chodzi o sytuację, gdy 24-miesięczny termin będzie upływać np. 15 marca 2014 r., a pracodawca podpisze z pracownikiem umowę o pracę 1 stycznia 2014 r. na czas określony, np. na okres 3 lat. W takim przypadku wydanie świadectwa pracy za okresy zatrudnienia nawiązane w czasie 24 miesięcy (licząc od pierwszej umowy terminowej) nastąpi faktycznie po prawie 5 latach. Zatem wydanie świadectwa pracy będzie musiało nastąpić z dniem rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy (w tej sytuacji w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy zawartej 1 stycznia 2014 r.).

Bez badań wstępnych dla ponownie zatrudnionych

Badaniom lekarskim nie będą podlegać pracownicy przyjmowani do pracy po przerwie nie dłuższej niż 30 dni u dotychczasowego pracodawcy, posiadający aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, jeżeli warunki pracy na tym stanowisku nie uległy zmianie. Kolejne badanie lekarskie nastąpi w terminie określonym w zaświadczeniu.
Do 30-dniowego okresu będzie wliczany okres po ustaniu zatrudnienia u danego pracodawcy przypadający bezpośrednio przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej. 

Nadal wstępnym badaniom lekarskim podlegają osoby przyjmowane do pracy i pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy oraz inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Więcej na ten temat przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń nr 4/2011; www.mp.infor.pl (zamówienia prenumeraty: tel. 0-22 761 30 30 lub 0-801 626 666; e-mail: bok@infor.pl)

Monitor poleca najbardziej aktualny na rynku „Kodeks pracy 2011 z komentarzem”

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...