Kontrakt socjalny po zmianach
REKLAMA
Kontrakt socjalny według ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U z 2009 roku, Nr 175 , poz. 1362 z późn. zm.) jest pisemną umową zawartą z osobą ubiegającą się o pomoc. Określa ona uprawnienia i zobowiązania stron umowy w ramach wspólnie podejmowanych działań mających na celu przezwyciężenie trudnej sytuacji życiowej i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.
REKLAMA
Najczęstszym powodem poszukiwania i udzielenia instytucjonalnego wsparcia jest bezrobocie, stanowiące istotny czynnik ryzyka wykluczenia społecznego. Dla efektywniejszej niwelacji bezrobocia oraz dla wzrostu aktywności i samodzielności życiowej i zawodowej oraz celem włączania klientów w życie społeczne zmodyfikowano rozporządzenie ustalające wzór kontraktu socjalnego.
Z dniem 24.12.2010 roku weszło w życie znowelizowane Rozporządzenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 listopada 2010 roku w sprawie wzoru kontraktu socjalnego (Dz.U. z 2010 r. nr 218; poz. 1439).
Nowy akt prawny rozbudował kontrakt socjalny o części I B i II B, przeznaczone dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy celem wzmocnienia aktywności i samodzielności życiowej i zawodowej beneficjentów pomocy życiowej.
Więcej: Kontrakt socjalny po zmianach>>
REKLAMA