REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy rzecz zakupiona wspólnie z konkubentką, należy również do żony?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Wydawałoby się, że odpowiedź na powyższe pytanie, która nam się nasuwa (tzn. nie) jest dla nas jedyną możliwą i oczywistą odpowiedzią. Kto mógłby przypuszczać, że taka rzecz należy jednak również do małżonki?! Zainteresowanych znalezieniem właściwej odpowiedzi na powyższe pytanie oraz uzyskaniem podstawowych informacji na temat wspólności majątkowej małżeńskiej, zapraszamy do lektury niniejszej publikacji.

Jeśli małżonkowie nie zawarli przed zawarciem małżeństwa, bądź w czasie jego trwania majątkowej umowy małżeńskiej, to z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje pomiędzy nimi wspólność majątkowa zmocy ustawy z dnia 25lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 z późn. zm., dalej „k.r. i o.”). Powstanie wspólności majątkowej powoduje,że istnieją trzy masy majątkowe: majątek wspólny małżonków oraz dwa majątki osobiste każdego z małżonków.


W czyimzatem majątku znajdzie się przedmiot, gdy jeden z małżonków nabył jego własnośćwraz z osobą trzecią?
Sąd Najwyższy uchwałą z dnia 27 czerwca 1996 roku stwierdził,że w sytuacji, gdy podczas trwania wspólności ustawowej jedno z małżonkównabędzie przedmioty majątkowe wspólnie z konkubentem, przedmioty takie stanowiąwspółwłasność konkubenta imałżonków - tych ostatnich na zasadziewspólności ustawowej, chyba że małżonek nabył te przedmioty za środkinależące do jego majątku osobistego (III CZP 70/96). A więc, przedmioty te będąwłasnością również małżonki, jeżeli nie zostały nabyte za środki należące domajątku osobistego małżonka.

REKLAMA


Jednak,aby szczegółowo przedstawić kwestie związane z majątkiem wspólnym i majątkamiosobistymi małżonków, na wstępie, warto wyjaśnić, że majątek wspólny małżonkówobejmuje przedmioty majątkowe, które zostaną nabyte w czasie trwania wspólnościmajątkowej przez oboje małżonków lub przez jednego z nich.
Terminem„przedmioty majątkowe” objęte są zarówno prawa własności rzeczy, jak i wierzytelności.


Dodatkowo,do majątku wspólnego należy również wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego zmałżonków. Niezwykleważne jest to, że do majątku wspólnego wliczamy tylko takie wynagrodzenie którezostało już pobrane, czyli np. przelane na rachunek bankowy jednego z małżonków.
Jeślipracodawca nie wypłaca małżonkowi wynagrodzenia, to roszczenie o jego zapłatę należydo majątku osobistego tego małżonka, a dopiero po jego wypłacie wejdzie domajątku wspólnego.

REKLAMA


Opróczww. składników majątku wspólnego małżonków, należą do niego także wszelkie dochody uzyskane z tego majątku, oraz dochody uzyskanez majątku osobistego każdego z małżonków
, czyli np. czynsz z umowy najmu mieszkania, czy towspólnego, czy to należącego do jednego z małżonków. Dodatkowo, wszelkie środki zgromadzone na rachunkuotwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków należązarówno do jednego, jak i do drugiego małżonka, ponieważ również one wchodzą wskład majątku wspólnego.


Jednak poza majątkiem wspólnym małżonkówistnieją jeszcze ich majątki odrębne, zwane majątkami osobistymi. Majątek osobistykażdego z małżonków stanowią przede wszystkim przedmioty majątkowe nabyte przedpowstaniem wspólności ustawowej, czyli przed zawarciem małżeństwa. W składmajątków osobistych wchodzą również przedmiotymajątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba żespadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.


Do majątku osobistego należą również nagrody zaosobiste osiągnięcia jednego z małżonków, oraz wszelkie przedmioty majątkowe,które uzyskał małżonek z tego tytułu. Są to przykładowo nagrodyza pracę twórczą, a więc: nagrody naukowe, artystyczne, literackie,techniczne, nagrody uzyskane na konkursach. Nie są natomiast nagrodami w tym sensie świadczenia pieniężne w postacispecjalnego dodatkowego wynagrodzenia, takie jak tzw. trzynasta pensja,należności za sporządzenie bilansu, wynagrodzenie za dodatkową pracę i innegorodzaju premie, jakie może otrzymać pracownik, czyli pracownicze nagrodyspecjalne. Podobnie, majątek odrębny małżonka stanowią przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanierozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, zwyjątkiem renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lubczęściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększeniasię jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość. Do majątkuodrębnego małżonków wlicza się także prawamajątkowe wynikające ze wspólności łącznej - przede wszystkim chodzi tu omajątek wspólny wspólników spółki cywilnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Majątek odrębny każdego z małżonków obejmuje takżeubrania, biżuterię, czy kosmetyki danego małżonka, bowiem są to przedmioty majątkowe służące wyłącznie dozaspokajania osobistych jego potrzeb. W sytuacji, gdy jeden z małżonków,jest artystą i maluje, fotografuje, śpiewa, pisze programy naukowe alboartykuły do prasy, to wszelkie prawa z tego tytułu należą tylko do niego.


Podsumowując, wskazać należy, że przepisy k.r. io. dość szczegółowo określają które przedmioty majątkowe wchodzą do majątkuwspólnego małżonków, a które do majątku osobistego jednego z małżonków. Jeślijednak pomiędzy małżonkami powstałby spór w tym zakresie, jego rozstrzygnięciemoże nastąpić na drodze sądowej.


Autorzy: Aneta Wrona-Kłoczko, Patrycja Dzięgielewska

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyrok TK: Emeryci nie wiedzieli, że ZUS pomniejszy ich emeryturę. Bali się utraty pracy. Bez przeliczenia

Niekorzystnie rozliczana przez ZUS emerytura wcześniejsza. Dlaczego ją wybierano w 2005 r., 2010 r. 2015 r.? Z dwóch powodów. Pierwszy, to brak wiedzy o tym, ze za świadczenia z tej emerytury zapłaci "karę" w postaci obniżenia emerytury zasadniczej. Jest to "kara" dożywotnia. Miesiąc w miesiąc jest wypłacana niższa emerytura (pracownicy ZUS nie przekazali o tym informacji czytelnikowi, który nie był biegły w przepisach emerytalnych). Jest jednak druga przyczyna przejścia na wcześniejszą emeryturę. To zapowiedź zwolnienia z pracy. Tak wynika z przykładowego listu czytelnika.

Po co emerytowi orzeczenie o stopniu niepełnosprawności?

„Jestem już na emeryturze, którą wypłaca mi ZUS. Mój stan zdrowia w ostatnim czasie znacznie się pogorszył. Czy w związku z tym mogę ubiegać się o stopień niepełnosprawności? Co daje orzeczenie w przypadku osoby starszej” – pyta Czytelniczka.

1636 zł albo i więcej odszkodowania za konkretne choroby zawodowe od ZUS

Choroby zawodowe są spowodowane szkodliwymi czynnikami występującymi w miejscu pracy lub sposobem wykonywania pracy. Wszystkie choroby zawodowe znajdują się w wykazie chorób zawodowych. Jednym ze świadczeń przysługujących z tytułu choroby zawodowej jest jednorazowe odszkodowanie. Od 1 kwietnia 2025 r. za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje 1636 zł.

Brak podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego do 2028 r. Umiarkowany stopień niepełnosprawności poza nowymi świadczeniami?

Jest aż do 2028 r. prawie pewny brak waloryzacji dla takich świadczeń jak zasiłek pielęgnacyjny (od 2019 r.!), a także takie świadczenia jak dodatek dopełniający (do renty socjalnej) i dodatek do renty z tytułu niezdolności do pracy (projekt ustawy), które oparte są o niesamodzielność, a nie niepełnosprawność. Także w świadczeniu wspierającym samo orzeczenie o niepełnosprawności to za mało, aby je otrzymać. Potrzebny jest jeszcze poziom wsparcia (ocena samodzielności). Zestawienie tych zmian prowokuje do ważnego dla osób niepełnosprawnych pytania - "Czy w przyszłości będą coraz mniej ważne orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu lekkim i umiarkowanym?"

REKLAMA

QUIZ z polskich przysłów i powiedzeń. Potrafisz je dokończyć? Już na 5. pytaniu będzie pod górkę
W tym quizie prosimy Was o dokończenie popularnych przysłów o raz powiedzeń. Wiele z nich weszło na stałe do codziennego języka. Używamy ich dosyć często, ale zdarza się, że je mylimy. Dacie radę?
ZUS: Pracowałeś przed 1999 rokiem? Twoja emerytura może być wyższa

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina osobom, które rozpoczęły pracę przed 1999 rokiem, o możliwości zwiększenia przyszłej emerytury poprzez dostarczenie brakujących dokumentów potwierdzających zatrudnienie.

NSA: Po przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego (3287 zł) osoba niepełnosprawna (stopień umiarkowany) wybierze wyższe świadczenie

NSA wskazał na ważny niuans. Opiekun osoby niepełnosprawnej (matka) ma zasiłek stały. Podstawą dla tego zasiłku była całkowita niezdolność do pracy. Opiekun w świadczeniu pielęgnacyjnym musi być zdolny do pracy. Tylko wtedy może zrezygnować z pracy dla wykonania zadania opieki nad osobą niepełnosprawną (tu córka leżącą, stopień znaczny niepełnosprawności, pełna niesamodzielność). Pomimo zasiłku stałego (i niezdolności do pracy) matka została uznana dla świadczenia pielęgnacyjnego za osobę potencjalnie zdolną do pracy. Jak to jest możliwe? Na pozór wydaje się niemożliwe. A jednak jest możliwe.

ZUS przyznaje 312,71 zł do 28 lutego 2026 r. Sprawdź, czy się należy.

312,71 zł z ZUS nie należy się każdemu. Warto jednak sprawdzić, jakie są osoby uprawnione. Świadczenie to otrzymuje się bowiem na wniosek, a nie z urzędu. Sprawdź, czy nie przepadają pieniądze z ZUS.

REKLAMA

Nowy rodzaj zabezpieczenia sądowego w postaci obowiązku dalszego zatrudnienia

W dniu 22 września 2023 roku wszedł w życie art. 755 [5] Kodeksu postępowania cywilnego. Daje on pracownikom podlegającym szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy możliwość ubiegania się od sądu o wydanie zabezpieczenia, polegającego na przywróceniu do pracy. Prawo to przysługuje pracownikowi w trakcie toczącego się procesu sądowego i trwa do czasu jego prawomocnego zakończenia.

Zasiłek chorobowy w 2025 r. i 2026 r.

Komu przysługuje zasiłek chorobowy? Po jakim czasie? Na jakich zasadach? Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego? Jak długo można pobierać zasiłek chorobowy? Komu nie będzie przysługiwał zasiłek chorobowy?

REKLAMA