Rezerwy na świadczenia pracownicze

Jaka jest wrażliwość rezerw na świadczenia pracownicze na zmiany stopy dyskontowej?

Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 19 „Świadczenia pracownicze”, w kontekście wyceny rezerw na świadczenia pracownicze (m.in. odprawy emerytalne, odprawy rentowe, odprawy pośmiertne, nagrody jubileuszowe), zaleca zastosowanie metodologii aktuarialnej uwzględniającej szereg założeń finansowych i demograficznych.


W niniejszym artykule omówiona zostanie stopadyskontowa (należąca do grupy założeń finansowych) i jej wpływ nawartość rezerw na świadczenia pracownicze.

Zgodnie z Międzynarodowym StandardemRachunkowości nr 19 "Świadczenia Pracownicze":

1) stopa stosowana do dyskontowaniazobowiązań z tytułu świadczeń po okresie zatrudnienia powinna byćustalona na podstawie występujących na dzień bilansowy rynkowychstóp zwrotu z wysoko ocenianych obligacji przedsiębiorstw. Wkrajach, w których brak jest rozwiniętego rynku takich obligacji (wtym w Polsce), należy zastosować występujące na dzień bilansowyrynkowe stopy zwrotu z obligacji skarbowych. Waluta i termin wykupuobligacji przedsiębiorstw i obligacji skarbowych powinny być zgodnez walutą i szacunkowym terminem realizacji zobowiązań z tytułuświadczeń po okresie zatrudnienia.

2) stopa dyskontowa odzwierciedlawartość pieniądza w czasie, ale nie ryzyko aktuarialne lubinwestycyjne. Ponadto stopa dyskontowa nie odzwierciedla konkretniezwiązanego z daną jednostką ryzyka kredytowego, jakie ponosząwierzyciele jednostki, ani ryzyka tego, że przyszłość może sięróżnić od założeń aktuarialnych.

3) stopa dyskontowa odzwierciedlaprzewidywane rozłożenie w czasie płatności świadczenia. W praktycejednostka często osiąga ten cel poprzez stosowanie tylko jednejśredniej ważonej stopy dyskontowej, która odzwierciedlaprzewidywane rozłożenie w czasie i poziom płatności świadczeń orazwalutę, w jakiej będzie należało wypłacić świadczenia.

Aktualnie w Polsce, wobec słabo rozwiniętego rynkuobligacji przedsiębiorstw, aktuariusze w celu dokonania kalkulacjirezerw na świadczenia pracownicze wyznaczają stopy dyskontowe napodstawie obserwacji rentowności obligacji skarbowych.

Jeśli w Twojej firmie musisz tworzyćrezerwy na świadczenia pracownicze (emerytalne, rentowe i inne) -służymy Ci pomocą! Wypełnij formularz a eksperci z firmy Attuario,która współpracuje z serwisem Księgowość, dokonają tych wyliczeńdla Ciebie.

Zapraszamy dowypełnienia formularza!


W realiach polskich ze względu na niedostępnośćobligacji skarbowych o odpowiednio odległym terminie wykupu, któryodpowiadałby szacowanemu terminowi płatności wszystkich świadczeń,wyznaczenie rentowności obligacji skarbowych nie prowadzibezpośrednio do odpowiedniego oszacowania stopy dyskontowej. Wtakich wypadkach, zgodnie z MSR 19, w celu zdyskontowania płatnościo krótszym terminie wymagalności jednostka stosuje bieżące stopyrynkowe dotyczące odpowiedniego terminu wykupu, a w celuzdyskontowania płatności o dłuższym terminie wymagalności szacujestopę dyskontową poprzez ekstrapolację bieżących stóp rynkowychwzdłuż krzywej rentowności. Jest mało prawdopodobne, aby łącznawartość bieżąca zobowiązania z tytułu określonych świadczeń byłaszczególnie wrażliwa na stopę dyskontową stosowaną do tej częściświadczenia, która będzie podlegała zapłacie po upływie końcowegoterminu wykupu dostępnych na rynku obligacji przedsiębiorstw iobligacji skarbowych.

Więcej: Wrażliwość rezerw na świadczenia pracownicze na zmiany stopy dyskontowej

Infor.pl
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Płaca minimalna 2025: Ile wyniesie na rękę, czyli netto?
17 lip 2024

Jaka będzie płaca minimalna w 2025 roku? Rząd zaproponował, aby od 1 stycznia 2025 r. najniższe wynagrodzenie za pracę wyniosło 4626 zł brutto. Ta propozycja ma duże szanse na wejście w życie, bo Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w tej sprawie. Zobaczmy, ile to jest netto, czyli "na rękę".

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

pokaż więcej
Proszę czekać...