REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rezerwy na świadczenia pracownicze

REKLAMA

Jaka jest wrażliwość rezerw na świadczenia pracownicze na zmiany stopy dyskontowej?

Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 19 „Świadczenia pracownicze”, w kontekście wyceny rezerw na świadczenia pracownicze (m.in. odprawy emerytalne, odprawy rentowe, odprawy pośmiertne, nagrody jubileuszowe), zaleca zastosowanie metodologii aktuarialnej uwzględniającej szereg założeń finansowych i demograficznych.


W niniejszym artykule omówiona zostanie stopadyskontowa (należąca do grupy założeń finansowych) i jej wpływ nawartość rezerw na świadczenia pracownicze.

Zgodnie z Międzynarodowym StandardemRachunkowości nr 19 "Świadczenia Pracownicze":

1) stopa stosowana do dyskontowaniazobowiązań z tytułu świadczeń po okresie zatrudnienia powinna byćustalona na podstawie występujących na dzień bilansowy rynkowychstóp zwrotu z wysoko ocenianych obligacji przedsiębiorstw. Wkrajach, w których brak jest rozwiniętego rynku takich obligacji (wtym w Polsce), należy zastosować występujące na dzień bilansowyrynkowe stopy zwrotu z obligacji skarbowych. Waluta i termin wykupuobligacji przedsiębiorstw i obligacji skarbowych powinny być zgodnez walutą i szacunkowym terminem realizacji zobowiązań z tytułuświadczeń po okresie zatrudnienia.

2) stopa dyskontowa odzwierciedlawartość pieniądza w czasie, ale nie ryzyko aktuarialne lubinwestycyjne. Ponadto stopa dyskontowa nie odzwierciedla konkretniezwiązanego z daną jednostką ryzyka kredytowego, jakie ponosząwierzyciele jednostki, ani ryzyka tego, że przyszłość może sięróżnić od założeń aktuarialnych.

3) stopa dyskontowa odzwierciedlaprzewidywane rozłożenie w czasie płatności świadczenia. W praktycejednostka często osiąga ten cel poprzez stosowanie tylko jednejśredniej ważonej stopy dyskontowej, która odzwierciedlaprzewidywane rozłożenie w czasie i poziom płatności świadczeń orazwalutę, w jakiej będzie należało wypłacić świadczenia.

Aktualnie w Polsce, wobec słabo rozwiniętego rynkuobligacji przedsiębiorstw, aktuariusze w celu dokonania kalkulacjirezerw na świadczenia pracownicze wyznaczają stopy dyskontowe napodstawie obserwacji rentowności obligacji skarbowych.

Jeśli w Twojej firmie musisz tworzyćrezerwy na świadczenia pracownicze (emerytalne, rentowe i inne) -służymy Ci pomocą! Wypełnij formularz a eksperci z firmy Attuario,która współpracuje z serwisem Księgowość, dokonają tych wyliczeńdla Ciebie.

Zapraszamy dowypełnienia formularza!


W realiach polskich ze względu na niedostępnośćobligacji skarbowych o odpowiednio odległym terminie wykupu, któryodpowiadałby szacowanemu terminowi płatności wszystkich świadczeń,wyznaczenie rentowności obligacji skarbowych nie prowadzibezpośrednio do odpowiedniego oszacowania stopy dyskontowej. Wtakich wypadkach, zgodnie z MSR 19, w celu zdyskontowania płatnościo krótszym terminie wymagalności jednostka stosuje bieżące stopyrynkowe dotyczące odpowiedniego terminu wykupu, a w celuzdyskontowania płatności o dłuższym terminie wymagalności szacujestopę dyskontową poprzez ekstrapolację bieżących stóp rynkowychwzdłuż krzywej rentowności. Jest mało prawdopodobne, aby łącznawartość bieżąca zobowiązania z tytułu określonych świadczeń byłaszczególnie wrażliwa na stopę dyskontową stosowaną do tej częściświadczenia, która będzie podlegała zapłacie po upływie końcowegoterminu wykupu dostępnych na rynku obligacji przedsiębiorstw iobligacji skarbowych.

Więcej: Wrażliwość rezerw na świadczenia pracownicze na zmiany stopy dyskontowej

REKLAMA

Źródło: Ksiegowosc.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

REKLAMA

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA