REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy poręczyciel przestaje odpowiadać za zobowiązanie, za które poręczył?

Krzysztof Niepytalski

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) regulującymi instytucję poręczenia (od art. 876 k.c. do art. 887 k.c.), o tym w jakim zakresie poręczyciel odpowiada za zobowiązania dłużnika, tj. osoby, za którą udzielił poręczenia, decyduje w danym momencie zakres zobowiązania dłużnika.

REKLAMA

Pamiętać zatem należy, iż zakres zobowiązania poręczycielanie może być szerszy niż zakres zobowiązania głównego, za które udzielił onporęczenia. Zakres odpowiedzialności poręczyciela względem wierzyciela niemoże przekroczyć też zakresu odpowiedzialności określonego w umowie poręczenia,która może dodatkowo ograniczać ten zakres, przy czym kwestia ta powinna byćjednoznacznie uregulowana w umowie, w ramach której oświadczenie poręczycielamusi być pod rygorem nieważności złożone na piśmie. Strony przykładowo mogą w umowieporęczenia ograniczyć dodatkowo jego zakres w ten sposób, że poręczycielzobowiąże się wykonać zobowiązanie za dłużnika, który tego nie zrobi, ale tylkodo pewnej oznaczonej w umowie części. Na przykład: dłużnik zaciągnął kredyt nakwotę 100.000 zł, a poręczyciel zobowiązuje się spłacić ten kredyt jeżelidłużnik tego nie zrobi, ale do kwoty nie wyższej niż 20.000 zł.

Jeślichodzi natomiast o wygaśnięcie poręczenia, to stwierdzić należy, że poręczenie wygasa wówczas, kiedy wygaśniezobowiązanie, za które poręczono, w szczególności wskutek wykonaniazobowiązania głównego. Jeśli zobowiązanie główne zostanie wykonane iwygaśnie tylko częściowo, również poręczenie obejmujące całość zobowiązaniagłównego wygasa tylko w takiej części, w jakiej wygasło zobowiązanie główne. Jednakżeoprócz najczęstszego przypadku, jakim jest wykonanie zobowiązania głównego,udzielone poręczenie wygaśnie również w przypadku spełnienia innego świadczeniazamiast wykonania zobowiązania głównego (art. 453 k.c.), pod warunkiem, iżprzedmiot tego świadczenia nie będzie miał wad, za które dłużnik odpowiada ztytułu rękojmi, ponieważ wówczas poręczyciel odpowiada nadal za zobowiązaniadłużnika z tego tytułu. Poręczenie możewygasnąć także wskutek skutecznego złożenia przedmiotu świadczenia do depozytusądowego (art. 470 k.c.), brakumożliwości spełnienia świadczenia, za którą to niemożność dłużnik nie odpowiada(475 k.c.), dokonania potrącenia(art. 498 k.c.), czy zwolnienia z długu(art. 508 k.c.). Poręczenie wygasa również w przypadku odnowienia, tj. spełnieniaprzez dłużnika za zgodą wierzyciela innego świadczenia albo tego samegoświadczenia na innej podstawie prawnej (art. 506 k.c.) oraz przejęcia długuprzez inną osobę (art. 519 k.c.), chyba że poręczyciel wyrazi zgodę na dalszetrwanie poręczenia mimo odnowienia albo przejęcia długu (art. 507 k.c., art.525 k.c.).

REKLAMA

Poręczeniemoże wygasnąć również wtedy, gdy zobowiązanie, za które je udzielono, niewygasło. Poręczenie wygaśnie w takiej sytuacji np. na skutek ziszczenia się określonegow umowie poręczenia warunku rozwiązującego lub upływu określonego w umowie poręczeniaterminu, do którego poręczenia udzielono. Poręczenie wygasa także, gdyudzielone zostało bezterminowo za dług przyszły i zostaje odwołane przedpowstaniem długu (art. 878 § 2 k.c.), oraz gdy wierzyciel nie uczyni zadośćżądaniu poręczyciela, aby wierzyciel wezwał dłużnika do zapłaty długu (gdytermin jest nieoznaczony) albo dokonał wypowiedzenia od którego zależy jegopłatność (art. 882 k.c.).

Wygaśnięcieporęczenia nie następuje ani w sytuacji dokonania przelewu wierzytelności, ponieważnabywca wierzytelności wstępuje w prawa wierzyciela z poręczenia (art. 509 § 2 k.c.), ani gdy osoba trzecia na skutek spłaceniazobowiązania za dłużnika wstąpiła w prawa zaspokojonego wierzyciela (art. 518k.c.). Do wygaśnięcia ani ograniczenia poręczenia nie dojdzie również w sytuacji,gdy na skutek ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu, dłużnikzawrze układ ze swoimi wierzycielami, a poręczona wierzytelność objęta układemzostanie zredukowana lub termin jej płatności rozłożony zostanie na raty.Zgodnie bowiem z art. 291 ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku Prawo upadłościowei naprawcze (tekst jednolity: Dz. U. z 2009r., Nr 175, poz. 1361 ze zm.), układ nie narusza praw wierzyciela wobecporęczyciela upadłego i nie powoduje ograniczenia ani wygaśnięcia udzielonegoporęczenia.


REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

REKLAMA

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

REKLAMA

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

REKLAMA