ZUS kwestionuje umowy o pracę nakładczą
REKLAMA
W przypadku umów o pracę nakładczą zawieranychprzez osoby prowadzące jednocześnie własną działalność gospodarczązachodził zbieg tytułów do ubezpieczenia. W związku z czym każdyprzedsiębiorca mógł zdecydować, z którego tytułu mają byćodprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne. Ze względu namniejsze, a co za tym idzie, korzystniejsze dla przedsiębiorcówobciążenia finansowe, zdecydowana większość z nich wskazała pracęnakładczą jako podstawę do ubezpieczenia.
Zdaniem ZUS umowy były zawierane w sposób pozorny,w celu ominięcia konieczności wnoszenia składek w wysokości, jak wprzypadku prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z tymZUS podważył obowiązywanie umów, a co za tym idzie, podstawę doubezpieczenia.
Wyjaśnienia ministrapracy i polityki społecznej
"Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 oraz art. 12 ustawyz dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych(Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.), zwanej dalejustawą s.u.s., obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowymoraz ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby fizyczne, które sąm.in. osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność. Z treści art.6 ust. 1 pkt 2 ustawy s.u.s wynika natomiast, iż obowiązkowoubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby wykonującepracę nakładczą, jednakże w myśl art. 12 ust. 2 powołanej ustawynie podlegają one ubezpieczeniu wypadkowemu.
REKLAMA