Jak przygotować firmę na zmiany VAT w 2011 r.
REKLAMA
Wprowadzona zostanie również nowa stawka 5%, która zastąpi obecne 0% i3%. Zostanie również obniżona stawka VAT na produkty żywnościowe z 7%do 5%. Dlatego firmy muszą dobrze przygotować się na te zmiany, biorącpod uwagę, że mogą być znane w ostatniej chwili. Warto przeanalizowaćumowy zawarte z kontrahentami, zaplanować przeprogramowanie kasyfiskalnej i zaktualizowanie programu księgowego.
W projekcie ustawy przewidziano przepisy przejściowe. Nie załatwia to jednak wszystkich problemów.
1. Zmiany umów
REKLAMA
Podatnicy powinni przede wszystkim przejrzeć umowy, które będą realizowane w 2011 r. W przypadku gdy w umowach podane są stare stawki, warto podpisać aneksy, przewidujące nowe stawki VAT i tym samym podwyższenie ceny. Aneksem nie można jednak przewidzieć, że będziemy stosować dotychczasowe stawki VAT. Zmiana umów jest ważna w kontekście uchwały SN z 26 lipca 2006 r. (sygn. akt III CZP 54/06), który odpowiadał na pytanie, czy dokonane z dniem 1 maja 2004 r. podwyższenie stawek podatków od towarów i usług za roboty budowlane pociąga za sobą obowiązek zamawiającego zapłaty ceny netto wskazanej w umowie zawartej przed 1 maja 2004 r. na podstawie ustawy z 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (Dz.U. z 2002 r. Nr 72, poz. 664), powiększonej o stawkę obowiązującego w chwili wystawiania faktury wyższego podatku od towarów i usług, bez potrzeby zmiany umowy.
Według sądu: Podwyższenie z dniem 1 maja 2004 r. stawek podatku od towarów i usług za roboty budowlane, dokonane ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) nie uzasadnia – bez zmiany umowy zawartej przed 1 maja 2004 r. – obowiązku zamawiającego zapłaty wynagrodzenia netto powiększonego o podatek od towarów i usług według podwyższonej stawki.
W zawieranych umowach można zamieścić zapisy o podwyższeniu ceny w razie zmiany stawki VAT.
REKLAMA