Ukrywasz dochody przed fiskusem? To się nie opłaca
REKLAMA
Nie tylko ukryte źródła dochodów, ale izgromadzone we wcześniejszych latach oszczędności mogą byćprzedmiotem zainteresowania urzędników skarbowych. Instytucją,która w tym zakresie staje się narzędziem organów podatkowych wdyscyplinowaniu podatników jest tzw. podatek od nieujawnionychźródeł przychodów.
W praktyce do grupy podwyższonego ryzyka, czylinarażonej na kontrolę organów podatkowych należą przedsiębiorcywykazujący stratę w deklaracjach podatkowych, inwestorzy dokonującytransakcji giełdowych, osoby dokonujące zakupu ruchomości lubnieruchomości o znacznej wartości, a także ci podatnicy, którzyponoszą znaczne wydatki nie wykazując jednocześnie żadnychdochodów.
Zasady ustalenia wysokości nieujawnionychprzychodów
Dokonując ustalenia wysokości przychodów organkieruje się zasadą wyrażoną w treści art. 20 ust. 3 updof którystanowi, że wysokość przychodów nieznajdujących pokrycia wujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionychustala się na podstawie poniesionych przez podatnika w rokupodatkowym wydatków i wartości zgromadzonego w tym roku mienia,jeżeli wydatki te i wartości nie znajdują pokrycia w mieniuzgromadzonym przed poniesieniem tych wydatków lub zgromadzeniemmienia, pochodzącym z przychodów uprzednio opodatkowanych lubwolnych od opodatkowania.
Postępowanie organu podatkowego
Organ podatkowy w toku postępowania kontrolnego,ustala wysokość nieujawnionych dochodów na podstawie poniesionych wroku podatkowym wydatków w relacji do zgromadzonego mienia, czylizadeklarowanego dochodu (art. 20 ust. 3 updof).
W przypadku, gdy wystąpią znaczne dysproporcjepomiędzy tym co podatnik wydał a tym co zarobił organ podatkowywyda postanowienie o wszczęciu postępowania. Od tego momentu ma onmiesiąc na jego przeprowadzenie (art. 139 § 1 ustawy z dnia 29sierpnia 1997 r. ordynacja podatkowa), a w celu całościowegoustalenia stanu faktycznego może korzystać z szerokiej paletymożliwości dowodowych.
REKLAMA