Większe możliwości kontrolne fiskusa
REKLAMA
Fiskus czuwa
1 lipca 2010 r. weszła w życie nowelizacja Ustawyz dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. nr 76 z 7maja 2010r., poz. 492). Co zmiany, postulowane od dawna przezMinisterstwo Finansów, oznaczają dla przedsiębiorców? Czy nowerozwiązania będą miały bezpośredni wpływ na gospodarkę ikonkurencję na rynku? Czy w końcu państwo nie wkracza w sferęszeroko pojętych wolności obywatelskich?
Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacjijej głównym celem jest doprecyzowanie bądź modyfikacja przepisówproceduralnych kontroli skarbowej i zwiększenie efektywnościkontrolerów. Rozszerzona została kadra inspektorska, m.in. o osobybędące doradcami podatkowymi, a przede wszystkim zwiększonowachlarz jej uprawnień.
Sezon na e-przedsiębiorcę
REKLAMA
Jednak najbardziej rewolucyjne zmiany czekają nasw obszarze e-commerce. Na mocy dodanych w nowelizacji art. 7c i 7d,organy kontroli skarbowej uzyskały uprawnienia do występowaniawobec wymienionych w nich instytucji z żądaniem ujawnienia danychidentyfikujących podmiot podejrzany o prowadzenieniezarejestrowanej działalności gospodarczej w sieci.
Posiadając uprawdopodobnione informacje oposługiwaniu się rachunkiem bankowym przez taką osobę, inspektorzymogą zwrócić się do banku o ujawnienie danych posiadacza rachunku.Obowiązek udostępnienia i przekazania organom kontroli skarbowejokreślonych w żądaniu informacji ciąży także na pozostałychpowołanych w przepisie instytucjach finansowych.
To nie wszystko. Gdy zostanie już wszczętepostępowanie przygotowawcze w sprawie o przestępstwo lubwykroczenie skarbowe, banki zobowiązane będą do przekazaniakolejnych informacji o namierzonym e-przedsiębiorcy, m.in. o:
• liczbie, obrotach i stanach posiadanychprzez niego rachunków bankowych, także tych dotyczących papierówwartościowych,
• nabytych akcjach i obligacjach SkarbuPaństwa,
• zawartych przez niego umowachkredytowych i umów pożyczki - ich wysokości oraz celu, na jaki zostały wydane, a także formie ich zabezpieczenia (również skrytkisejfowe).
To jednak nadal nie jest koniec złych wiadomościdla nielegalnie handlujących w Internecie. Inspektorom kontroliskarbowej przyznano uprawnienie do pozyskiwania informacji odwydawców i redaktorów dzienników lub czasopism, nadawców programówradiowych i telewizyjnych, administratorów lub właścicieli stroninternetowych, serwisów, serwerów oraz podmiotów świadczącychusługi utrzymania domen i stron internetowych. Co więcej - żądanietakie może zostać skierowane również do dostawcy Internetu podmiotuzamieszczającego ogłoszenia lub reklamy, których treść wskazuje naprowadzenie handlu w sieci.
Więcej: Większe możliwości kontrolne fiskusa. Podatniku sprawdź, co cię czeka!
REKLAMA