Ulga w oskładkowaniu działalności gospodarczej
REKLAMA
Niektóre osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej mogą skorzystać z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Przewidziana jest ona dla osób, które rozpoczęły wykonywanie działalności gospodarczej po 24 sierpnia 2005 r. (tj. po wejściu w życie ustawy z 1 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – DzU nr 150, poz. 1248).
Treść zapisów o uldze
REKLAMA
Ulga polega na tym, że przez okres pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej można opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od zadeklarowanej kwoty, jednak nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób niekorzystających z ulgi w opłacaniu składek stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok kalendarzowy.
Przy obliczaniu okresu pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych bierze się pod uwagę tylko i wyłącznie pełne miesiące kalendarzowe. Nie uwzględnia się miesiąca, w trakcie którego przedsiębiorca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej. Załóżmy, że osoba rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej od 18 sierpnia 2010 r. Tym samym ma prawo do opłacania niższych składek za okres od 18 sierpnia 2010 r. do 31 sierpnia 2012 r. Jeżeli osoba prowadząca działalność nie skorzysta z ulgi przez okres 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, wówczas prawo do tej ulgi przepada. Przepisy nie przewidują też możliwości zawieszenia czy przerwania biegu okresu ulgi w opłacaniu składek.
REKLAMA