Koniec terminu procesowego a wolna sobota
REKLAMA
Spore wątpliwości praktyczne budzi traktowanie soboty jako dnia ustawowo wolnego od pracy w rozumieniu art. 57 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego; przepis ten stanowi, że jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni.
Na marginesie zauważyć należy, że przepis ten stosuje się jedynie do terminów procesowych (a więc terminów na dokonanie określonej czynności procesowej, np. złożenie odwołania itd.); nie stosuje się go do terminów materialnych (np. do terminów uiszczenia opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych).
Wolne soboty w orzecznictwie
Niektóre sądy oraz organy administracji publicznej uznają w drodze wykładni tego przepisu, sobotę za dzień ustawowo wolny od pracy, co pozwala dokonać czynność procesową w najbliższym następnym dniu powszednim, jeżeli koniec takiego terminu przypada właśnie na sobotę. Interpretacja art. 57 § 4 k.p.a. przez sądy jest jednak rozbieżna, co uzasadnia potrzebę nowelizacji tego przepisu.
REKLAMA