Wynagrodzenia pracowników instytucji pomocy społecznej
REKLAMA
Wysokość wynagrodzenia pracowników samorządowych powinna być odpowiednia do zajmowanego stanowiska oraz posiadanych kwalifikacji.
Do składników wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w instytucjach pomocy społecznej ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (dalej: ustawa o pracownikach samorządowych) zalicza m.in.: wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wieloletnią pracę, nagrodę jubileuszową, jednorazową odprawę w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, dodatkowe wynagrodzenie roczne (regulowane przez odrębne przepisy – tj. przez ustawę z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej, dalej: ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym), a także: dodatek funkcyjny, dodatek specjalny oraz nagrodę za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej. Poza tym pracownicy opieki mogą otrzymywać wynagrodzenie za godziny nadliczbowe oraz dodatek dla pracownika socjalnego.
Wynagrodzenie zasadnicze
Podstawowym składnikiem wynagrodzenia pracowników samorządowych jest wynagrodzenie zasadnicze. Przepisy obecnie obowiązującego rozporządzenia określają poziom minimalnego, miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i minimalną kategorię zaszeregowania pracowników instytucji pomocy społecznej. Tabele z opisami stanowisk, stopniami zaszeregowania i stawkami pensji znajdują się w załącznikach do rozporządzenia. Przykładowo, w I kategorii zaszeregowania minimalne wynagrodzenie zasadnicze wskazane jest na poziomie 1100 zł, natomiast w najwyższej, XIX kategorii zaszeregowania, minimalne wynagrodzenie zasadnicze wynosi 1700 zł. Maksymalną wysokość wynagrodzenia zasadniczego pracodawca określa w obowiązującym u niego regulaminie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.
Więcej: Wynagrodzenia pracowników instytucji pomocy społecznej>>
REKLAMA