Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie
REKLAMA
Celem nowelizacji jest rozwój profilaktyki jakoformy działań zapobiegających zjawisku przemocy w rodzinie, zmianaświadomości społeczeństwa, skuteczna ochrona ofiar przemocy, w tymw szczególności dzieci, stworzenie mechanizmów ułatwiającychizolację sprawców od ofiar oraz zmiana postaw osób stosującychprzemoc w rodzinie.
REKLAMA
Nowelizacją rozszerzono formy pomocy udzielanejbezpłatnie ofiarom przemocy w rodzinie. Wprowadzono m.in.możliwość bezpłatnego poradnictwa medycznego,psychologicznego, prawnego, socjalnego, zawodowego, rodzinnego,oraz badania lekarskiego dla ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeńciała oraz wydania zaświadczenialekarskiego.
Dodatkowo, zgodnie z nowelizacją, na gminęnałożono nowe obowiązki związane z przeciwdziałaniem przemocy wrodzinie oraz ochroną jej ofiar. Wprowadzony zostałobowiązek tworzenia w każdej gminie zespołówinterdyscyplinarnych (dalej "zespół"), złożonych zprzedstawicieli służb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy.Zespół powoływany jest przez wójta, burmistrza albo prezydentamiasta. Jego zadaniem jest integrowanie i koordynowanie działańsłużb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy oraz specjalistóww zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w szczególnościprzez diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie, podejmowaniedziałań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie, mających nacelu przeciwdziałanie temu zjawisku, inicjowanie interwencji wśrodowisku dotkniętym przemocą w rodzinie, rozpowszechnianieinformacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzieleniapomocy w środowisku lokalnym, jak również inicjowanie działań wstosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie.
Wspomnieć warto także o budzącym licznekontrowersje przepisie, zgodnie z którym w raziebezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku zprzemocą w rodzinie, pracownik socjalny wykonujący obowiązkisłużbowe ma prawo odebrać dziecko z rodziny. W takiejsytuacji, pracownik socjalny ma prawo umieścić dziecko u innej,niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rodziniezastępczej, czy też w całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej.Decyzję o odebraniu dziecka pracownik socjalny podejmuje wspólnie zfunkcjonariuszem Policji, a także z lekarzem, lub ratownikiemmedycznym bądź pielęgniarką. W przypadku odebrania dziecka,nowelizacja nakłada na pracownika socjalnego obowiązekniezwłocznego (nie później niż w ciągu 24 godzin) powiadomieniasądu opiekuńczego.
Więcej: Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie
REKLAMA