Jak odzyskać zaległe niewypłacone wynagrodzenie
REKLAMA
Tak wynika z nowej ustawy z 6 maja 2010 r. oprzywróceniu terminu do wypłaty świadczeń pracowniczych z FunduszuGwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (Dz.U. Nr 106, poz. 674).
Na podstawie tej ustawy osoby będące byłymipracownikami (lub członkami rodzin zmarłych pracowników lubzmarłych byłych pracowników, uprawnionymi do renty rodzinnej) mogąodzyskać niewypłacone przez pracodawcę kwoty wynagrodzeń i innychświadczeń pracowniczych, które nie zostały wypłacone przez syndyka,likwidatora lub byłego niewypłacalnego pracodawcę, pomimoprawomocnego wyroku sądu przeciwko tym podmiotom.
Przepis ma zastosowanie do roszczeń pracowniczych,do których uprawnienie powstało przed 1 października 2006 r., aktóre nie mogły być wypłacone ze środków FGŚP.
Osoby uprawnione mogły otrzymać wspomniane zaległewypłaty (na podstawie art. 43 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronieroszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy - Dz.U.Nr 158, poz. 1121 ze zm.). Jednak przepis ten zawierał więcejwarunków, takich np. jak terminowe złożenie wniosku, od którychspełnienia zależała wypłata świadczenia. W przypadku roszczeńpracowniczych powstałych przed 1 października 2006 r. terminwystąpienia o wypłatę zaległych wynagrodzeń upływał 30 czerwca 2007r. Okazało się, że wielu zainteresowanych terminu tego niedotrzymało. Po wejściu w życie omawianej ustawy z 6 maja 2010 r.osoby, którym nie wypłacono świadczeń pracowniczych z tego powodu,mogą uzyskać wypłatę z FGŚP. Nowe przepisy przywracają bowiemtermin ubiegania się pracowników o zaległe świadczenia. Możliwośćwystępowania o wypłatę zaległych świadczeń nie obejmuje świadczeńprzedawnionych. Osoby uprawnione nie otrzymają więc wypłatyzaległych świadczeń w sprawach, w których upłynęło 10 lat od dniauprawomocnienia się orzeczenia lub zawarcia ugody (art. 291k.p.).
REKLAMA