Jak szkolić pracowników na nowych zasadach
REKLAMA
Dotycząca tego zagadnienia nowelizacja Kodeksu pracyzostała podpisana przez Marszałka Sejmu pełniącego obowiązkiPrezydenta 8 czerwca 2010 r. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 30 dniach od ogłoszeniaw Dzienniku Ustaw.
Do dnia wejścia w życie nowych przepisówdotyczących szkoleń pracowników przepisy przejściowe nowelizacjiKodeksu pracy, które je wprowadzają, nakazują stosować poprzednieregulacje, czyli rozporządzenie z 12 października 1993 r. w sprawiezasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych iwykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. Nr 103, poz. 472 ze zm.). Wten sposób rozstrzygnięty został problem - jakie przepisy dotycząceszkoleń pracowników stosować w okresie od 11 kwietnia 2010 r. (datauchylenia dotychczasowych przepisów szkoleniowych) do dnia wejściaw życie nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzającej nowe regulacje. Wtej sprawie występowaliśmy z pismem do Ministerstwa Pracy iPolityki Społecznej i zamieściliśmy odpowiedź resortu pracy w nr9/2010 MPPiU.
Zamów już dziś! "Dokształcanie pracowników na nowychzasadach"
Według nowych przepisów, podnoszenie kwalifikacjizawodowych to zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy oraz umiejętnościprzez pracownika z inicjatywy albo za zgodą pracodawcy (art.1031 § 1 Kodeksu pracy). Nowelizacja nie zmieniadotychczasowego rozumienia obowiązku pracodawcy polegającego naułatwianiu zatrudnionym podnoszenia kwalifikacji zawodowych(art. 17 i art. 94 pkt 6 Kodeksu pracy). Oznacza to, żeobowiązek ten rozumiemy tak samo jak dotychczas - jako koniecznośćstwarzania warunków sprzyjających dokształcaniu się pracowników bezczynienia nieuzasadnionych przeszkód ze strony zakładu. W ramachtego nakazu pracodawca nie musi jednak:
• organizować szkoleń dla zatrudnionych(wyrok Sądu Najwyższego z 25 maja 2000 r., I PKN 657/99; OSNP2001/22/660),
• wysyłać ich na naukę,
• ponosić kosztów takiej edukacji (uchwałaSądu Najwyższego z 10 marca 2005 r., II PZP 2/05; OSNP2005/16/240).
Pracodawca sam zatem decyduje, czy z własnejinicjatywy wysyła zatrudnionego np. na kurs, czy tylko przychylasię do jego prośby o podjęcie kształcenia. Od pracodawcy wyłączniezależy, czy i ile pieniędzy przyzna pracownikowi nakształcenie.
Jednak, decydując się na pomoc pracownikom wzdobywaniu wykształcenia bądź nowych umiejętności, pracodawcęobowiązuje zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu. Pracownicy mająprawo do równego dostępu w typowaniu do szkoleń i uczestnictwa wnich (art. 183a Kodeksu pracy).
Równe uprawnienia dla osób uczącychsię
Nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca szkoleń niedzieli pracowników - jak poprzednie regulacje - na edukujących sięze skierowaniem zakładu i bez tego skierowania, w formach szkolnych(w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i wyższych) orazpozaszkolnych (głównie kursy, kursy zawodowe, seminaria, praktykizawodowe i studia podyplomowe). Wkrótce pracownicy będą podnosićkwalifikacje z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, przy czymobie kategorie pracowników uzyskają takie same wymiary urlopówszkoleniowych i zwolnień od pracy.
REKLAMA