Prawo do ulgi prorodzinnej w przypadku rozwiedzionych rodziców
REKLAMA
Izba Skarbowa w Warszawie udzieliła pisemnejinterpretacji podatkowej w indywidualnej sprawie dotyczącej podatkudochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania zulgi prorodzinnej w zeznaniu podatkowym.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następującystan faktyczny
Od 28 maja 2008 r. zgodnie z wyrokiem SąduApelacyjnego w W. Wnioskodawca jest rozwiedziony z Mirosławą P., zktórą ma dwóch synów, Bartosza lat 13 i Jakuba lat 11. Sąd w wyrokuz dnia 28 maja 2008 r. wykonywanie władzy rodzicielskiej naddziećmi - Bartoszem i Jakubem, pozostawił na równi obojgu rodzicomi ustanowił alimenty na ich rzecz, po 500 zł na każdego.
REKLAMA
Od 11 stycznia 2008 r. zgodnie z ugodą zawartą zbyłą żoną przed Sądem Rejonowym. Wnioskodawca wyprowadził się zdomu przy ulicy B. w M. i zamieszkał we własnym mieszkaniu podwskazanym we wniosku adresem zamieszkania. Stałym miejscemzamieszkania synów jest dom ich matki.
Dzieci, a w szczególności starszy syn Bartoszprzebywają u ojca 2-3 razy w tygodniu oraz prawie we wszystkieweekendy. Wnioskodawca zabiera też syna na tygodniowe wakacje iferie nad morze i w góry. Podczas pobytu synowie korzystają u ojcaze wszystkiego co jest im potrzebne. Wszystkie koszty pobytu dzieciu Wnioskodawcy niezależnie od płaconych alimentów pokrywa sam. Przyróżnych okazjach kupuje dzieciom ubrania, upominki, słodycze i innerzeczy. Zabiera też dzieci na pływalnię, czasem dowozi na zajęcianadobowiązkowe.
Zwrócenie się o interpretację Wnioskodawcauzasadnia tym, że sprawa skorzystania z ulgi za 2009 r.przedstawiana jest w prasie np. w dzienniku Gazeta Prawna z dnia24.02.2009 r., która wyjaśnia, że podatnicy w podobnej sytuacji wjakiej znajduje się Wnioskodawca mogą skorzystać z ulgi.
W związku z powyższym zadano następującepytanie
Czy Wnioskodawca ma prawo do skorzystania z ulgiprorodzinnej w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznychza 2009 rok.
Zdaniem Wnioskodawcy: Opierając się o wyjaśnieniatzw. prasowe oraz to, że posiada pełnię praw rodzicielskich orazfinansowo jest zaangażowany w utrzymanie synów, podatnik uważa, iżma prawo do skorzystania z części ulgi, tj. 1/2 (na równi z byłążoną).
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowiskoWnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanufaktycznego uznaje się za prawidłowe
Zgodnie z art. 27f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr51, poz. 307 ze zm.), od podatku dochodowego obliczonego zgodnie zart. 27, pomniejszonego o kwotę składki, o której mowa w art. 27b,podatnik ma prawo odliczyć kwotę obliczoną zgodnie z ust. 2 nakażde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w rokupodatkowym:
1. wykonywał władzę rodzicielską,
2. pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżelidziecko z nim zamieszkiwało,
3. sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcjirodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartejze starostą.
Więcej: Prawo do ulgi prorodzinnej w przypadku rozwiedzionych rodziców
REKLAMA