Pracownicy zapłacą podatek od pakietów medycznych
REKLAMA
NSA wyjaśnił zagadnienie prawne dotyczące pakietówmedycznych, które budziło do tej pory rozbieżność w orzecznictwiesądów administracyjnych.
REKLAMA
24 maja 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny(sygn. akt II FPS 1/10) uznał pakiety medyczne za nieodpłatneświadczenia, co pociąga za sobą konieczność ich opodatkowania postronie pracowników. Według NSA, pracownicy otrzymujący pakietymedyczne opłacane przez pracodawcę, uzyskują korzyść majątkową,polegającą na możliwości skorzystania w każdym czasie z usługmedycznych. W związku z tym wartość ta powinna być opodatkowana,jako otrzymanie nieodpłatnego świadczenia. Nie ma znaczenia fakt,czy pracownik z usług korzysta, czy też nie. Wystarczy jedynienabycie uprawnień do skorzystania z tych usług.
Zgodnie bowiem z treścią uchwały NSA,wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych,których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osóbfizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), stanowią dla pracowników,uprawnionych do ich wykorzystania, nieodpłatne świadczenie wrozumieniu art. 12 ust. 1 tej ustawy.
REKLAMA