Otrzymane napiwki to przychód pracownika
REKLAMA
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie udzieliłinterpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącejpodatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowanianapiwków.
REKLAMA
W przedmiotowej sprawie podatnikzatrudniony na podstawie umowy o pracę w kasynie, ze względu narodzaj wykonywanej pracy, oprócz wynagrodzenia zasadniczegootrzymuje tzw. napiwki, które są ewidencjonowane i wypłacane przezpracodawcę. Czy zatem płatnik (kasyno), dokonując wypłatynapiwków pracownikom, powinien odprowadzić zaliczkę na podatekdochodowy od osób fizycznych i przekazać podatnikowi imienneinformacje PIT-11 o uzyskanych dochodach oraz o pobranychzaliczkach od wynagrodzeń uznając je za przychody ze stosunkupracy, czy też uzyskane napiwki płatnik może uznać za przychody zinnych źródeł i wystawić z tego tytułu PIT-8C bez wskazywaniawysokości odprowadzonych na rzecz fiskusa zaliczek podatkowych?
Stołeczna izba skarbowa przypomniała, że zgodnie zustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307) za przychody ze stosunku służbowego, stosunkupracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważasię wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężnąświadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródłofinansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystanyurlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokośćzostała z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszoneza pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeńlub świadczeń częściowo odpłatnych. O zakwalifikowaniu świadczeniajako przychodu ze stosunku pracy, czy określone świadczenie możeotrzymać wyłącznie pracownik czy również inna osoba, niezwiązanatego rodzaju stosunkiem prawnym. Istotne jest więc to, czy istniejezwiązek prawny lub też faktyczny, danego świadczenia z istniejącymstosunkiem pracy.
Więcej: Otrzymane napiwki to przychód pracownika ze stosunku pracy
REKLAMA