Skutki składkowo-podatkowe udziału pracownika w kursie
REKLAMA
REKLAMA
Dla części pracowników ukończenie kursujęzykowego jest niezbędne do wykonywania obowiązków na danymstanowisku. W takim przypadku koszt kursu nie będzie stanowiłprzychodu ze stosunku pracy, który należałoby wliczyć do podstawywymiaru składek czy podatku pracownika. Jeśli z kursu językowegobędą korzystać pracownicy (np. informatycy), którym to szkolenienie jest niezbędne w pracy, wówczas wartość kursu należy uznać zaich przychód ze stosunku pracy. Taki przychód podlega jednakzwolnieniu ze składek i podatku.
Aby ustalić, czy koszt udziału pracownika w kursieponiesiony przez pracodawcę stanowi podstawę wymiaru składek naubezpieczenia tego pracownika, w pierwszej kolejności należysprawdzić, czy jest to dla pracownika przychód ze stosunku pracy.Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotnepracowników jest bowiem przychód osiągnięty z tytułu zatrudnieniana podstawie umowy o pracę (art. 4 pkt 9 i art. 18 ust. 1 ustawysystemowej w związku z art. 12 ust. 1 updof).
Kierowanie pracowników na szkolenia związane zbieżącym wykonywaniem pracy, których skutkiem jest zwiększenieefektywności danej firmy, leży przede wszystkim w interesiepracodawcy. Ponadto udział pracownika w kursie na poleceniepracodawcy stanowi charakterystyczny dla stosunku pracy wyrazpracowniczego podporządkowania. Pracownik nie powinien odmówićudziału w kursie, na który został skierowany przez pracodawcę, i wefekcie udział w kursie nie powinien pociągać negatywnychkonsekwencji finansowych dla pracownika.
Zatem powinni Państwo ustalić, czy istniejezwiązek między umiejętnościami, jakie zdobył pracownik w trakciekursu, a jego obowiązkami wykonywanymi w ramach stosunku pracy.Jeśli taki związek istnieje, koszt kursu poniesiony przezpracodawcę nie jest dla pracownika przychodem ze stosunku pracy. Wzwiązku z tym nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczeniaspołeczne i zdrowotne pracownika ani przychodu podlegającegoopodatkowaniu.
WAŻNE!
Jeśli w czasie kursu pracownik zdobywawiedzę/umiejętności niezbędne do wykonywania pracy, koszt kursu niejest dla niego przychodem ze stosunku pracy.
Więcej: Skutki składkowo-podatkowe udziału pracownika w kursie
REKLAMA