Zmiany w przyznawaniu świadczeń z tytułu urodzenia dziecka
REKLAMA
Z końcem marca weszła w życie ustawa z dnia 5marca 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych orazustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środkówpublicznych (Dz. U. Nr 50, poz. 301), która oprócznowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, wprowadza przepisyprzejściowe w zakresie zasad ustalania prawa do dodatku do zasiłkurodzinnego z tytułu urodzenia się dziecka i jednorazowej zapomogi ztytułu urodzenia się dziecka (tzw. becikowego).
Jedno zaświadczeniewystarczy
REKLAMA
W świetle nowych przepisów począwszy od 31 marca2010 r. pozostawanie matki dziecka pod opieką medyczną może byćpotwierdzone zarówno zaświadczeniem lekarskim, jak izaświadczeniem wystawionym przez położną. Oznacza to, żerównież opieka medyczna w trakcie ciąży może być udzielona nietylko przez lekarza ginekologa, ale również przez położną.
Do końca 2011 r., zgodnie zprzepisami przejściowymi, został zawieszony warunekpozostawania matki dziecka pod opieką medyczną nie później niż od10 tygodnia ciąży do porodu. Aby uzyskaćprawo do tych świadczeń wystarczy przedstawić zaświadczenielekarskie lub zaświadczenie wystawione przez położną,potwierdzające co najmniej jedno badanie kobiety w okresieciąży przeprowadzone przez lekarza ginekologa lub położną.Nie przewiduje się wprowadzenia wzoru takiego zaświadczenia, cooznacza że wybór jego formy zależy od wystawiającego.
Sześć miesięcy naodzyskanie
Rodzinom, które wcześniej nie spełniały warunków,przysługuje teraz wsteczne uzyskanie świadczenia. Na złożeniestosownego wniosku mają sześć miesięcy.
Od 31 marca 2010 r. do 30 września 2010r. - osoby, które nie otrzymały dodatku do zasiłkurodzinnego z tytułu urodzenia się dziecka i jednorazowej zapomogi ztytułu urodzenia się dziecka z powodu niespełnienia zawieszonegowymogu, mają prawo ponownie złożyć wniosek o wypłatę tych świadczeńna zasadach określonych w przepisach przejściowych, nawetjeśli dziecko ukończyło 12 miesięcy życia.
Czytaj dalej: Zmiany w przyznawaniu świadczeń z tytułu urodzenia dziecka
REKLAMA