Opodatkowanie przychodów z najmu
REKLAMA
Dnia 17 lutego 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej wWarszawie wydał interpretację indywidualną przepisów prawapodatkowego w sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatkudochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osobyfizyczne w zakresie opodatkowania przychodów z najmu (dalej"interpretacja", sygn. sprawy IPPB1/415-2/10-2/EC).
Istotą interpretacji było rozstrzygnięciezagadnienia, czy przychodem podlegającym opodatkowaniu,będzie kwota czynszu, czy też cała kwota po zsumowaniu kwotyczynszu i zwykłych kosztów utrzymania lokalu, które najemcauiszczać będzie bezpośrednio do rąk wynajmującego (np. abonament zamedia, opłaty za wodę, energię elektryczną, gaz)?
Zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórychprzychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej "ustawa", Dz. U.Nr 144, poz. 930), osoby fizyczne, osiągające przychody z tytułuumowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów opodobnym charakterze, mogą opłacać ryczałt od przychodówewidencjonowanych, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramachprowadzonej działalności gospodarczej. Dodać należy, że podatekryczałtowy jest bardziej korzystny niż opodatkowanie na ogólnychzasadach, gdyż wynosi 8,5%, podczas gdy podatek zwykły(nieryczałtowy) wynosi 18%.
Zobacz wskaźnik: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z najmu
Warto wyjaśnić, że opodatkowaniu ryczałtem odprzychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione dodyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartościpieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innychnieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy,poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Więcej: Opodatkowanie przychodów z najmu
REKLAMA