REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej

REKLAMA

Artykuł ten jest dobrą okazją, żeby przyjrzeć się warunkom korzystania z ulgi rehabilitacyjnej. Jego lektura pozwoli na prawidłowe rozliczenie ulgi rehabilitacyjnej. Być może przypomni niektórym podatnikom o prawie do skorzystania z preferencji podatkowej.

Wydatki na celerehabilitacyjne

Od dochodu opodatkowanego według skali albo odprzychodu opodatkowanego ryczałtem odliczeniu podlegają wydatki nacele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem czynnościżyciowych osób niepełnosprawnych (art. 26 ust. 1 pkt 6 updof).Prawo do odliczenia ma sama osoba niepełnosprawna lub osoba, naktórej utrzymaniu znajduje się osoba niepełnosprawna. Chodzi opodatników, na których utrzymaniu pozostają następujące osobyniepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione,dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzicewspółmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe -jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nieprzekraczają kwoty 9120 zł.

Sprawdź aktywne druki do rozliczenia rocznego PITza 2009 r.>>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak stwierdził NSA w wyroku z 12 lipca 2000 r.(sygn. akt I SA/Lu 535/99):

dla odliczenia wydatków na używanie samochoduosobowego dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem naniezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne należy udowodnić, iżpodatnik utrzymuje osobę niepełnosprawną. Utrzymywać, tj. zapewniaćśrodki do życia, ponosić koszty związane z czyimś wyżywieniem,mieszkaniem i innymi potrzebami.

PRZYKŁAD

Podatnik, który ma na utrzymaniudziecko niepełnosprawne, poniósł wydatek w kwocie 1200 zł nakolonie dla tego dziecka. Kolonie podatnik sfinansował z własnychśrodków. Może on odliczyć je w całości od własnegodochodu.

Osoba niepełnosprawna, której dotyczy wydatek,powinna posiadać:

• orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego ztrzech stopni niepełnosprawności, albo

• decyzję przyznającą rentę z tytułucałkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniowąalbo rentę socjalną, albo

• orzeczenie o niepełnosprawności osoby,która nie ukończyła 16. roku życia.

WAŻNE!

Warunkiem dokonania odliczenia jest, abywydatki nie zostały sfinansowane ze środków powołanych do tegofunduszy, np. Państwowego Funduszu Rehabilitacji OsóbNiepełnosprawnych, albo nie zostały zwrócone podatnikowi wjakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowodofinansowane, odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymiwydatkami a kwotą dofinansowaną.

W zakresie omawianego odliczenia istnieją wydatki,które podlegają limitom oraz które odliczyć można bez limitu.

Więcej: Jak prawidłowo skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu za 2009 r.

REKLAMA

Źródło: Ksiegowosc.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

REKLAMA

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

REKLAMA