Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia
REKLAMA
Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa określa warunki, po których spełnieniu pracownica ma uprawnienia do nabycia prawa do zasiłku macierzyńskiego.
Prawo do zasiłku przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego:
● urodziła dziecko,
● przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – w wieku do 10. roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia,
REKLAMA
● przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej dziecko, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem, w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – w wieku do 10. roku życia.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje także ubezpieczonemu, który przyjmuje dziecko na wychowanie, na takich samych zasadach, które dotyczą ubezpieczonej. Również w razie śmierci ubezpieczonej lub porzucenia przez nią dziecka zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu–ojcu dziecka lub innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny, jeżeli przerwą zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
REKLAMA