Dla jakich budynków konieczne jest świadectwo energetyczne

Arkadiusz Jaraszek
rozwiń więcej
Od 1 stycznia 2010 r. wszystkie budynki sprzedawane lub wynajmowane powinny posiadać świadectwo energetyczne. Także te z rynku wtórnego. Jeżeli kupujący mieszkanie zażąda tego dokumentu, to bez jego przedstawienia właściciel nie będzie mógł sprzedać swojej nieruchomości.

Obowiązujące od 1 stycznia tego roku nowe przepisy prawa budowlanego zwiększyły grupę budynków, które muszą posiadać świadectwa energetyczne. Zgodnie z tymi przepisami wszystkie osoby sprzedające lub wynajmujące mieszkania powinny sporządzić dla nich świadectwo energetyczne.
Obrót nieruchomościami

Przy podpisywaniu umowy sprzedaży lub najmu świadectwo energetyczne powinno być przedstawione nabywcy lub najemcy. Nie ma przy tym znaczenia, czy nieruchomość wprowadzana jest do obrotu na rynku wtórnym, czy pierwotnym. Obowiązek posiadania świadectwa energetycznego występuje bowiem w obu przypadkach.

Właściciele mieszkań i domów nie powinni być jednak zaniepokojeni. Nowe przepisy nie oznaczają bowiem, że wszyscy oni muszą zamówić sporządzenie świadectw energetycznych dla swoich nieruchomości. Obowiązek ten ciąży jedynie na tych właścicielach, którzy zamierzają sprzedać lub wynająć swoją nieruchomość. Jeżeli zatem ktoś mieszka w swoim domu lub mieszkaniu i nie zamierza go zbyć, to tak jak do tej pory świadectwa nie będzie musiał posiadać.

Więcej: Dla jakich budynków konieczne jest świadectwo energetyczne

Infor.pl
Bon energetyczny 2024 – wniosek o wypłatę. Wzór urzędowy MKiŚ do wydruku
03 lip 2024

Minister Klimatu i Środowiska przygotował wzór wniosku o wypłatę bonu energetycznego, który można składać od 1 sierpnia do 30 września 2024 r. Wzór ten został opublikowany 2 lipca 2024 r. w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Publikujemy poniżej ten wzór oraz plik druku (.docx) do wydruku.

Zaczął się okres, za który przysługuje bon energetyczny. Przedstawiamy WZÓR WNIOSKU O BON ENERGETYCZNY
03 lip 2024

1 lipca 2024 r. rozpoczął się okres, za który przysługuje bon energetyczny. Przedstawiamy oficjalny wzór wniosku o bon energetyczny. Kiedy i gdzie należy go złożyć?

Posiedzenie RPP: Jaki poziom stóp procentowych NBP
03 lip 2024

Zakończyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie – podał w komunikacie Narodowy Bank Polski.

Każdy budynek będzie miał klasę charakterystyki energetycznej - od A+ do G. Od kiedy? Jest już projekt rozporządzenia
03 lip 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało 3 lipca 2024 r. o rozpoczęciu konsultacji publicznych projektu rozporządzenia w sprawie zmiany metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków oraz świadectw charakterystyki energetycznej. Rozporządzenie to wprowadzi klasy charakterystyki energetycznej budynków (w skali od A+ do G), co ma być - jak tłumaczy MRiT - ułatwieniem dla właścicieli, kupujących oraz najemców budynków i lokali. Nowe przepisy mają wejść w życie od 2026 roku.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/2025. Szkoła zadba o dietę ucznia. Toalety inaczej wyposażone
03 lip 2024

Nowe przepisy mają nie tylko poprawić komfort uczniów, ale też zadbać o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Ważne zmiany już w nowym rok szkolnym 2024/2025 będą dotyczyły pomieszczeń sanitarnohigienicznych. Jest też szansa na sporą odmianę w menu szkolnych stołówek.

Stopy procentowe NBP 2024 - bez zmian w lipcu. 50% szans na inflację w granicach 3,1 – 4,3% w 2024 roku
03 lip 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 2-3 lipca 2024 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski.

Tabele: Wysokość kwot wolnych od potrąceń od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.
03 lip 2024

Przepisy Kodeksu pracy regulujące ochronę wynagrodzenia za pracę przewidują kwoty wolne od potrąceń. Dotyczy to wszystkich potrąceń, z wyjątkiem potrącania należności alimentacyjnych. Od 1 lipca 2024 r. zmieniła się wysokość kwot wolnych od potrąceń.

1000 zł brutto miesięcznie dodatków do wynagrodzeń dla pracowników pomocy społecznej. Program obejmie ok. 200 000 pracowników i pracownic
03 lip 2024

1000 zł brutto miesięcznie dodatków do wynagrodzeń dla pracowników pomocy społecznej. Program obejmie około 200 000 pracowników i pracownic. Dodatki motywacyjne i wynagrodzenia coraz bliżej kont zainteresowanych, ponieważ została podjęta uchwała nr 62 Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2024 r. w sprawie ustanowienia rządowego programu „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024–2027”. Musi jednak być zrealizowanych 10 kroków i zaangażowanych wiele organów, zanim pieniądze realnie trafią do portfeli pracowników.

Feminatywy - kto ich używa? Znacznie częściej kobiety bierne zawodowo [sondaż]
03 lip 2024

Co trzecia pracująca kobieta (34,1 proc.) używa feminatywów do opisu swojej roli zawodowej - wynika z raportu z sondażu Uniwersytetu SWPS. Formie męskiej zwyczajowo przypisujemy większe znaczenie - tłumaczy współautorka raportu, psycholożka z Uniwersytetu SWPS dr Magdalena Formanowicz.

Już są wyniki egzaminu ósmoklasisty. Gdzie je sprawdzić?
03 lip 2024

W maju uczniowie VIII klas szkół podstawowych przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź najważniejsze informacje na temat wyników.

pokaż więcej
Proszę czekać...