Zgodnie z powyższą nowelizacją w przypadkach, w których podmiotom uprawnionym przysługuje pierwszeństwo nabycia lokalu mieszkalnego albo budynku mieszkalnego lub użytkowego, przedmiotem zbycia jest nieruchomość, w skład której wchodzi nie tylko lokal lub budynek, wobec którego przysługuje pierwszeństwo, ale również grunt niezbędny do racjonalnego korzystania z budynku.
Nowelizacja modyfikuje także przepisy pozwalające wojewodzie, radzie gminy oraz sejmikowi województwa wyrazić zgodę na udzielanie bonifikat od ceny nieruchomości sprzedawanych przez podmioty publiczne w sprawach indywidualnych, jak i dotyczących więcej niż jednej nieruchomości przez dodanie m.in. postanowienia, iż w zarządzeniu wojewody albo uchwale rady lub sejmiku powinny być określone warunki udzielania bonifikat i wysokość stawek procentowych.
Wprowadzono również przepis, na mocy którego właściwy organ może udzielić bonifikaty od pierwszej opłaty i opłat rocznych, na podstawie odpowiednio zarządzenia wojewody albo uchwały rady lub sejmiku. Bonifikaty te można stosować również do nieruchomości gruntowych oddanych w użytkowanie wieczyste przed dniem 1 stycznia 1998 r. Przepis stosuje się odpowiednio do udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej związanego z odrębną własnością lokalu mieszkalnego.
Ponadto, zmieniono przepis, który obecnie stanowi, iż wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego następuje po bezskutecznym upływie dwumiesięcznego terminu do zawarcia umowy o nabycie praw do nieruchomości, wyznaczonego na piśmie właścicielowi, użytkownikowi wieczystemu nieruchomości, a także osobie, której przysługuje ograniczone prawo rzeczowe na tej nieruchomości. Dotychczas przepis ten przewidywał jedynie możliwość wszczęcia postępowania wywłaszczeniowego po upływie terminu do zawarcia stosownej umowy. Termin ten liczy się od dnia zakończenia rokowań. Termin wyznacza starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej.
Starosta ma dodatkowo obowiązek nadać rygor natychmiastowej wykonalności w przypadku wydania decyzji o niezwłocznym zajęciu nieruchomości. Takie rozwiązanie znacząco przyspieszy rozpoczęcie inwestycji, zwłaszcza tych finansowanych ze środków unijnych. Często zdarzały się bowiem sytuacje, w których pomimo uzasadnionej potrzeby, starosta nie nadawał tego rygoru.
Akt przewiduje również zmiany w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości poprzez przywrócenie zasady nieodpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na rzecz spółdzielni mieszkaniowych. Chodzi o spółdzielnie, które uzyskały to prawo w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa przed 5 grudnia 1990 roku albo na podstawie dekretu o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy.
Warto podkreślić, że w sprawach wszczętych i niezakończonych, prowadzonych na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami, stosuje się przepisy dotychczasowe.