Elektroniczne postępowanie upominawcze
REKLAMA
Od 1 stycznia 2010 r. wejdzie w życie zasadnicza część ustawy z 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw (DzU nr 26, poz. 156). Wprowadzone nią elektroniczne postępowanie upominawcze ułatwi znacząco dochodzenie roszczeń, zwłaszcza przez przedsiębiorców, którzy mają wielu dłużników, a ich wierzytelności są rozdrobnione.
Postępowanie upominawcze
Przed przedstawieniem instytucji elektronicznego postępowania upominawczego należy wspomnieć krótko o „zwykłym” postępowaniu upominawczym.
W postępowaniu tym nie odbywają się rozprawy (art. 4971 § 2 k.p.c.), jeżeli nie zachodzą podstawy do wydania nakazu zapłaty (art. 498 § 2 k.p.c.). Nakaz wydaje się, jeśli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a w innych przypadkach, gdy ustawa tak stanowi (art. 498 § 1 k.p.c.). Natomiast nakazu nie wydaje się, jeżeli roszczenie jest oczywiście bezzasadne (tzn. że z pozwu wynika, iż wierzycielowi nie przysługuje prawo żądania określonego świadczenia na podstawie przytoczonych okoliczności faktycznych), przytoczone okoliczności budzą wątpliwości, zaspokojenie roszczenia zależy od spełnienia świadczenia wzajemnego lub miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdyby doręczenie nakazu nie mogło nastąpić w kraju (art. 499 k.p.c.).
REKLAMA