Umowa leasingu jest nieważna, jeżeli została zawarta ustnie
REKLAMA
Umowa leasingu samochodu polega na tym, że finansujący (czyli firma leasingowa) zobowiązuje się nabyć pojazd od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w umowie, a następnie oddać go korzystającemu do używania albo do używania i pobierania pożytków przez oznaczony czas. Korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, którego wysokość powinna odpowiadać co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.
Umowa na piśmie
Umowa leasingu samochodu musi być sporządzona na piśmie pod rygorem nieważności. Rygor ten nie wystąpi w razie zawarcia umowy w formie aktu notarialnego.
Aby na korzystnych warunkach wyleasingować pojazd, korzystający musi dopilnować precyzyjnego uregulowania w umowie swoich obowiązków oraz finansującego. Zanim firma leasingowa odda rzecz w leasing, musi ją nabyć od oznaczonego zbywcy. Jeżeli sama nie zajmuje się udzielaniem kredytów, to zawiera z bankiem umowę kredytową, aby uzyskać środki na sfinansowanie tej transakcji. Dlatego w umowie leasingu należy oznaczyć zbywcę, od którego finansujący nabędzie pojazd będący przedmiotem leasingu, a także warunki, na jakich ta transakcja zostanie zrealizowana.
Więcej: Umowa leasingu jest nieważna, jeżeli została zawarta ustnie
REKLAMA