Ulgi podatkowe na szkolenia
REKLAMA
Podstawą wniosku przedsiębiorców jest art. 67a i 67b § 1 pkt 3 lit. f) Ordynacji podatkowej oraz rozporządzenie Rady Ministrów z 15 października 2009 r. w sprawie udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na szkolenia (Dz.U. Nr 179, poz. 1388).
REKLAMA
Ulgi, o których mowa, to: odroczenie terminupłatności podatku lub rozłożenie zapłaty podatku na raty,odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowejwraz z odsetkami za zwłokę lub odsetek określonych w decyzji, októrej mowa w art. 53a Ordynacji podatkowej, oraz umorzenie wcałości lub w części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lubopłaty prolongacyjnej. Aby uzyskać ulgi, przedsiębiorca powinienspełnić warunki określone w rozporządzeniu, ale należy podkreślić,że to od decyzji organu podatkowego zależy, czy podatnik ulgęuzyska.
Decyzja o przyznaniu ulgi jest decyzją o charakterze uznaniowym. Organ podatkowy może udzielić ulgi, ale nie musi tego robić, nawet gdy są spełnione wszystkie warunki wymienione w rozporządzeniu. Oczywiście podatnik może odwoływać się od negatywnej decyzji organu podatkowego, ale zaskarżać może tylko proceduralne i merytoryczne nieprawidłowości decyzji, a nie samo meritum rozstrzygnięcia.
Kto może ubiegać się o ulgi
REKLAMA
O ulgę mogą się ubiegać przedsiębiorcy, którzy planują zorganizowanie szkoleń specjalistycznych i ogólnych (definicja - patrz Słowniczek) - § 6 rozporządzenia. Pomoc nie może być udzielana małym i średnim zagrożonym przedsiębiorcom, dużym przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej oraz tym przedsiębiorcom, którzy mają obowiązek zwrotu pomocy uprzednio otrzymanej - § 4 rozporządzenia.
Kiedy występować z wnioskiem o ulgę w zapłacie podatku
Przedsiębiorcy, którzy ubiegają się o ulgę w zapłacie podatku w związku z przygotowywanym projektem szkoleniowym, powinni wystąpić z wnioskiem o udzielenie ulgi "przed rozpoczęciem prac nad projektem szkoleniowym" (§ 5 ust. 2 rozporządzenia). W praktyce oznacza to konieczność wystąpienia z wnioskiem o udzielenie ulgi już na etapie planowania projektu szkoleniowego. Przedsiębiorcy zaliczający się do kategorii "dużych" (definicja - patrz Słowniczek) w projekcie szkoleniowym powinni ująć tzw. efekt zachęty (§ 5 ust. 3 rozporządzenia). Oznacza to, że przez analizę porównawczą powinni wykazać, że poprzez udzielenie pomocy:
• znacząco zwiększą rozmiar projektu (czyli w praktyce więcej osób skorzysta ze szkolenia),
• znacząco powiększy się tzw. rynek właściwy w rozumieniu art. 4 pkt 9 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (czyli znacząco zwiększy się ilość szkoleń oferowanych na rynku szkoleniowym i konkurencyjność tych szkoleń),
• znacząco zwiększą nakłady na projekt szkoleniowy,
• znacząco przyspieszy się zakończenie projektu.
Więcej: Ulgi podatkowe na szkolenia
REKLAMA