Inspekcja łatwiej udowodni pracę na czarno
REKLAMA
REKLAMA
Inspektor pracy, jeszcze zanim rozpocznie kontrolę danego zakładu, będzie wiedział, jak często zdarzają się w nim wypadki przy pracy i ile osób pracodawca zatrudnia zgodnie z prawem. Informacje takie uzyska w ZUS. W przyszłym miesiącu Państwowa Inspekcja Pracy oraz ZUS ustalą sposób przekazywania tych danych.
REKLAMA
Dzięki tym zmianom inspekcja łatwiej wykaże przypadki pracy na czarno, czyli np. bez potwierdzenia warunków pracy na piśmie lub odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Z jej danych wynika bowiem, że mimo mniejszej o połowę liczby kontroli w I półroczu bieżącego roku (w porównaniu z I półroczem 2008 r.), wzrosła liczba wykrywanych przypadków nielegalnego zatrudnienia. Nieprawidłowości takie stwierdzono w blisko połowie spośród siedmiu tys. skontrolowanych firm.
PIP postuluje też zmiany w przepisach, które mają usprawnić kontrolę legalności zatrudnienia. Jedną z nich jest propozycja, aby pracodawcy musieli potwierdzać na piśmie warunki pracy najpóźniej na dzień przed jej rozpoczęciem.
REKLAMA