Dodatek za rozłąkę
REKLAMA
Oprócz otrzymywanego przez pracownika wynagrodzenia zasadniczego niekiedy ma on prawo do otrzymywania różnego rodzaju premii i dodatków, które zwiększają wysokość jego wynagrodzenia oraz rekompensują pewne niedogodności związane z pracą.
REKLAMA
Przepisy ustawowe przyznają niektórym grupom pracowników prawo do rekompensaty w postaci dodatku za rozłąkę, z tytułu czasowego przeniesienia do pracy w miejscowości innej niż miejscowość zamieszkania pracownika. Do pracowników takich należą m.in. żołnierze zawodowi oraz pracownicy urzędów państwowych w rozumieniu ustawy o pracownikach urzędów państwowych. Nie oznacza to jednak, że pozostałym pracownikom, którym dodatku takiego nie gwarantują przepisy stosownych ustaw, nie może zostać przyznany dodatkowy składnik wynagrodzenia w postaci dodatku za rozłąkę. Przyznanie go będzie w takim przypadku zależało wyłącznie od woli pracodawcy.
Pracodawca, który zechce rekompensować pracownikom wysyłanym do pracy poza miejscowość stałego zamieszkania podwyższone koszty utrzymania oraz rozłąkę z rodziną, powinien uregulować prawo do dodatku za rozłąkę w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagrodzeń, a w przypadku gdy nie jest zobowiązany do utworzenia regulaminu wynagrodzeń, w umowie o pracę.
Więcej: Dodatek za rozłąkę
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.