Trwają prace nad projektem dyrektywy Komisji Europejskiej w sprawie stosowania praw pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej. Głównym jej celem jest kodyfikacja zasad dotyczących dostępu do usług zdrowotnych w innych państwach niż państwo, w którym pacjent jest ubezpieczony. Chodzi o te zasady, które zostały wypracowane do tej pory w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Obecnie pacjenci z państw UE mają prawo dostępu do usług zdrowotnych w innych państwach członkowskich oraz pokrycia pewnej części kosztów przez krajowych ubezpieczycieli. Umożliwiają to przepisy o koordynacji (przede wszystkim rozporządzenia nr 1408/71) oraz swobód traktatowych i wynikającego z nich orzecznictwa ETS.
Po uchwaleniu dyrektywy nadal będą istnieć dwa systemy. Pierwszy będzie funkcjonował na podstawie przepisów o koordynacji (dotyczący stanów nagłych oraz sytuacji, gdy pacjent uzyskał zgodę właściwej instytucji na udanie się do innego państwa UE w celu leczenia). Drugi natomiast będzie wynikał z nowej dyrektywy. Będzie stosowany w innych sytuacjach niż wskazane w przepisach o koordynacji, czyli np. wtedy, gdy pacjent nie uzyskał zgody instytucji krajowej (NB). Zgodnie z dyrektywą nie będzie ona w ogóle wymagana w przypadku usług ambulatoryjnych.
Więcej: Usługi medyczne: Polacy wybiorą specjalistę z UE >>