Jak wykonywać zawód w spółce
REKLAMA
Adwokaci, architekci czy lekarze mogą od 2001 roku wykonywać swoją profesję w formie spółki partnerskiej. Ze względu na jej szczególny charakter mogą ją zawiązać wyłącznie osoby fizyczne posiadające uprawnienia do wykonywania określonego wolnego zawodu. Wymienia je kodeks spółek handlowych.
Kto może być partnerem
REKLAMA
Zakaz uczestniczenia w spółce partnerskiej innych niż osoby fizyczne podmiotów uzasadniony jest szczególnymi regułami odpowiedzialności partnerów. Wynika to z ich aktywności zawodowej. Dochodzenie odpowiedzialności od osób występujących za lub w imieniu osób prawnych lub jednostek organizacyjnych posiadających podmiotowość prawną mogłoby napotykać duże utrudnienia i narażać na niebezpieczeństwo interesy klientów spółki. Poza tym świadczenie usług profesjonalnych wymaga osobistego zaangażowania konkretnych osób. W stosunkach prawnych ogromne znaczenie ma bowiem element zaufania klienta do partnera.
Spółka może być tworzona do wykonywania jednego albo też większej liczby wolnych zawodów. Ze względów praktycznych może to być uzasadnione ich pokrewieństwem (np. adwokaci i radcowie prawni) albo tym, że się wzajemnie uzupełniają (np. lekarze i pielęgniarki). O tym, przedstawiciele jakich wolnych zawodów mogą się łączyć w ramach spółki partnerskiej, decydują przepisy odrębnych ustaw.
Więcej: Jak prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki partnerskiej >>
REKLAMA