Jakie skutki podatkowe ma rozbiórka dachu
REKLAMA
REKLAMA
Budynkiem jest obiekt budowlany w myśl przepisów prawa budowlanego, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadający fundamenty i dach (art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Brak któregokolwiek z tych elementów (np. dachu) wyłącza możliwość opodatkowania danego obiektu budowlanego jako budynku. Takie stanowisko potwierdza wyrok WSA w Krakowie z 24 czerwca 2009 r., sygn. akt I SA/Kr 496/09:
"(...) jeżeli właściciel budynku otrzymał pozwolenie na rozbiórkę i doprowadził ją do etapu zdjęcia poszycia dachowego, to należy przyjąć, że dach przestał istnieć, a co za tym idzie - obiekt budowlany utracił cechy budynku. Dotyczy to nawet takiej rozbiórki, która - po zdjęciu poszycia - nie doprowadziła do demontażu więźby dachowej. (...) dach jest elementem budynku, który chroni przed opadami atmosferycznymi oraz przed ubytkiem ciepła; nie spełnia tych funkcji, jeżeli nie ma poszycia. W konsekwencji budynek traci byt jako przedmiot podatku od nieruchomości."
Warto zaznaczyć, że zdjęcie dachu, np. na potrzeby remontu, nie ma wpływu na opodatkowanie budynku podatkiem od nieruchomości. Jest tak, pomimo że ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje niższe opodatkowanie w sytuacji, gdy przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości nie jest i nie może być ze względów technicznych wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej.
REKLAMA