Jak obronić się przed fiskusem
REKLAMA
REKLAMA
Koncepcja ta z jednej strony generować ma korzyści, a z drugiej ograniczyć ryzyko i zagwarantować przedsiębiorcy poruszanie się w granicach przewidzianych przez przepisy podatkowe. Punktem wyjścia dla takiej koncepcji jest analiza wykładni obowiązujących przepisów podatkowych stosowanych przez organy skarbowe, a także sądy administracyjne oraz orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego.
Cytując Z. Radwańskiego i jego glosę do wyroku NSA z 10 listopada 1999 (Ośrodek Zamiejscowy w Białymstoku) "nie ma żadnej podstawyprawnej, aby przyjąć masochistyczną zasadę, że strony powinnyzawsze regulować swoje stosunki cywilnoprawne w sposób najbardziejdla fiskusa korzystny", należy założyć, że przedsiębiorca dysponujeswobodą działania w ramach obowiązującego systemu podatkowego,który z kolei oferuje wiele możliwości zgodnego z przepisamikształtowania obciążeń podatkowych. Pojawia się tu oczywiściepytanie, jakiego rodzaju są to rozwiązania i w jakim zakresiemożemy je stosować, przestrzegając jednocześnie wymagań stawianychprzez fiskusa.
Decydującą kwestią jest odpowiednie przygotowanie i przeprowadzenieewentualnych rozwiązań, optymalnych pod kątem podatkowym dlaprzeprowadzanych transakcji.
Najbardziej rozpowszechnione rozwiązania mające na celu obniżenie obciążeń podatkowych można podzielić na takie, które związane są ze specyficzną formą lub miejscem prowadzenia działalności i pozostałe, relatywnie proste rozwiązania, możliwe do zastosowania przez praktycznie każdego przedsiębiorcę. Do rozwiązań wymagających poważniejszych, administracyjnych zmian w strukturze spółki lub sposobie jej działania należą, między innymi:
• utworzenie z kilku przedsiębiorstw powiązanych Podatkowej Grupy Kapitałowej, pozwalające na obniżenie dochodu podatkowego o straty ponoszone przez spółki należące do PGK,
• utworzenie spółki w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, ze względu na zwolnienie dochodów z działalności prowadzonej w strefie z podatku dochodowego. Nie należy przy tym zapominać, że specjalne strefy ekonomiczne będą w Polsce funkcjonować do roku 2020,
Czytaj dalej: Jak obronić się przed fiskusem
REKLAMA