Kiedy wierzyciel może wypowiedzieć umowę spółki cywilnej
REKLAMA
Kiedy można wypowiedzieć udział dłużnika
Jeżeli w ciągu ostatnich sześciu miesięcy została przeprowadzona bezskuteczna egzekucja z ruchomości wspólnika, jego wierzyciel osobisty, który uzyskał zajęcie praw przysługujących wspólnikowi na wypadek wystąpienia ze spółki lub jej rozwiązania, może wypowiedzieć jego udział w spółce na trzy miesiące naprzód, chociażby spółka była zawarta na czas oznaczony.
Jeżeli umowa spółki przewiduje krótszy termin wypowiedzenia, wierzyciel może z tego terminu skorzystać.
Jak widać, wierzyciel w celu wypowiedzenia umowy spółki, musi przeprowadzić postępowanie egzekucyjne- za pośrednictwem komornika, co więcej, musi on dokonać zajęcia wspomnianych praw (o co, jeśli komornik nie uczyni tego z urzędu, należy wnieść).
Czemu służy wypowiedzenie udziału
Rozwiązanie to odnosi się do wierzyciela osobistego wspólnika spółki cywilnej- co oznacza, że roszczenie nie wynika z prowadzenia działalności w ramach spółki, a wynika z wzajemnych relacji pomiędzy wierzycielem, a wspólnikiem.
Do czasu wypowiedzenia udziału wierzyciel osobisty nie może żądać zaspokojenia z jego udziału we wspólnym majątku wspólników ani z udziału w poszczególnych składnikach tego majątku (art. 863§3 kc). Rozwiązanie to wynika z samej filozofii współwłasności łącznej, która w odróżnieniu od współwłasności ułamkowej nie dzieli się na części (każdy z współwłaścicieli jest jednocześnie właścicielem całości przedmiotu współwłasności).
Dopiero po wypowiedzeniu udziału (czy to przez samego wspólnika, czy przez jego wierzyciela) wydawane mu są przedmioty wniesione w ramach wkładu… i nie tylko.
Z czego może zaspokoić się wierzyciel po wypowiedzeniu umowy spółki
Wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się :
- w naturze- rzeczy, które wniósł do spółki do używania,
- w pieniądzu - wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w braku takiego oznaczenia - wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia.
Nie ulega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika.
REKLAMA
Ponadto wypłaca się występującemu wspólnikowi w pieniądzu taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki.
Jeśli wierzyciel uzyskał zajęcie tych świadczeń - a musiał, aby dokonać wypowiedzenia - uzyska jednocześnie zajęcie przedmiotów wydanychw naturze. Co do pieniędzy wydanych za równowartość wkładów, powinny one być przekazane bezpośrednio komornikowi, który dokonał zajęcia. Ten przekaże je wierzycielowi, do wysokości niespłaconego roszczenia (niezależnie od tego, pobierając również od dłużnika koszty postępowania).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.