Zasady przeprowadzania kontroli przez wojewodów
REKLAMA
REKLAMA
Wojewoda kontroluje np. wykonywanie przez organy samorządu terytorialnego i inne podmioty zadań z zakresu administracji rządowej. Kontrola ma na celu ustalenie stanu faktycznego w zakresie działalności organów poddanych kontroli, rzetelne jego udokumentowanie i dokonanie oceny wykonywanej działalności pod względem legalności, gospodarności i rzetelności. Kontrolę zarządza wojewoda lub upoważniony przez niego do zarządzenia kontroli kierownik komórki organizacyjnej właściwej do spraw kontroli urzędu wojewódzkiego. Wojewoda prowadzi kontrolę na podstawie rocznych planów kontroli. Z ustaleń dokonanych w postępowaniu kontrolnym sporządza się protokół kontroli. Kontrolę, o której mowa w ustawie z 23 stycznia 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie (Dz.U. nr 31, poz. 206), przeprowadzają pracownicy komórki do spraw kontroli, a w razie potrzeby inni pracownicy urzędu wojewódzkiego na podstawie legitymacji służbowej oraz imiennego upoważnienia wydanego przez wojewodę lub osobę upoważnioną do działania w jego imieniu.
Od 11 lipca 2009 r. obowiązuje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie kontroli prowadzonej przez wojewodę (Dz.U. nr 106, poz. 884). Osoby kontrolujące są obowiązane okazać imienne upoważnienie do kontroli wraz z legitymacją służbową kierownikowi podmiotu kontrolowanego bezpośrednio przed przystąpieniem do czynności kontrolnych. Wzór imiennego upoważnienia do kontroli określa załącznik do omawianego rozporządzenia.
Nie później niż w terminie 7 dni przed terminem przystąpienia do czynności kontrolnych kierownik jednostki samorządu terytorialnego powinien być poinformowany o:
● przedmiocie, zakresie oraz terminie kontroli,
● przewidywanym czasie trwania kontroli.
Kontrolujący dokonuje ustaleń stanu faktycznego na podstawie dowodów zebranych w toku kontroli. Jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W przypadku potrzeby ustalenia stanu faktycznego obiektów lub innych składników majątkowych albo sprawdzenia przebiegu określonych czynności kontrolujący może przeprowadzić oględziny. Ustalenia dokonane w postępowaniu kontrolnym powinny być opisane w protokole kontroli w sposób uporządkowany, zwięzły i przejrzysty.
REKLAMA