Urlop przestojowy w czasie kryzysu
REKLAMA
Przestój ekonomiczny to czas niewykonywania pracy u przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych przez pracownika pozostającego w gotowości do pracy z przyczyn ekonomicznych niedotyczących pracownika.
Przestój ekonomiczny zwany jest często urlopem przestojowym.
Pracownik nie wykonuje w tym czasie pracy z przyczyn ekonomicznych go niedotyczących, choć pozostaje w gotowości do niej. Za ten czas otrzymuje minimalne wynagrodzenie za pracę. Na minimalne wynagrodzenie, które otrzymuje pracownik składa się część pensji wypłacona przez pracodawcę z jego środków oraz uzupełniające je świadczenie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na częściowe zaspokojenie pensji podwładnego za czas przestoju ekonomicznego lub stypendium z Funduszu Pracy za czas szkolenia lub studiów podyplomowych pracownika, wypłacane przez pracodawcę.
Świadczenie w łącznej wysokości minimalnego wynagrodzenia za czas przestoju ekonomicznego przysługuje nie dłuższej niż przez 6 miesięcy.
Kogo obowiązują przepisy
Nie każdy pracodawca może wprowadzić takie przepisy w swoim zakładzie pracy. Przepisy obowiązują przedsiębiorców:
REKLAMA
• u których wystąpił spadek obrotów gospodarczych, rozumianych jako sprzedaż, nie mniej jednak niż o 25 %, liczony w ujęciu ilościowym lub wartościowym w ciągu 3 kolejnych miesięcy po dniu 1 lipca 2008 r. w porównaniu do tych samych 3 miesięcy w okresie od dnia 1 lipca 2007 r. do dnia 30 czerwca 2008 r.,
• który nie zalega w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz i Fundusz Pracy, z wyjątkiem przypadku, gdy zadłużony pracodawca zawarł porozumienie w sprawie spłaty zadłużenia i terminowo opłaca raty lub korzysta z odroczenia terminu płatności albo zaleganie w regulowaniu składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz i Fundusz Pracy powstało za okres rozliczeniowy po dniu 1 lipca 2008 r. a program naprawczy przewiduje pełną spłatę tych zobowiązań,
• wobec którego nie zachodzą przesłanki do ogłoszenia upadłości,
• który w dniu 1 lipca 2008 r. nie znajdował się w trudnej sytuacji,
• który opracował program naprawczy, uprawdopodobniający poprawę kondycji finansowej przedsiębiorcy,
• który nie otrzymał pomocy publicznej na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego ze środków Funduszu Pracy albo otrzymał tę pomoc ale od dnia wydania decyzji o otrzymaniu pomocy publicznej na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego ze środków Funduszu Pracy upłynęło co najmniej 12 miesięcy,
• który uzyskał zaświadczenie potwierdzające spełnienie warunków przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych.
Podstawa prawna: Ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i firm (Dz. U. nr 125, poz. 1035).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.