REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Separacja a kwestia eksmisji małżonka

Andrzej Jastrzębski
Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

REKLAMA

Polskie prawo przewiduje w wyjątkowych wypadkach możliwość eksmitowania jednego z małżonków z mieszkania, które wspólnie zajmują. Powodem dla wystąpienia z wnioskiem o eksmisję musi być rażąco naganne postępowanie, które uniemożliwia drugiemu małżonkowi wspólne zamieszkiwanie.

Czym jest rażące naganne postępowanie

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy nie definiuje co należy rozumieć pod pojęciem „rażąco naganne postępowanie”, jednakże zgodnie z praktyką sądową za takowe uznać można przede wszystkim nałóg alkoholowy czy narkotykowy, wszczynanie awantur domowych, znęcanie się psychiczne i fizyczne nad drugim małżonkiem lub domownikami.

Ponadto zachowania powyższe muszą być przez sąd ocenione jako ponadprzeciętnie dokuczliwe, w takim stopniu, że pozostanie pod wspólnym dachem z drugim małżonkiem jest niemożliwe bez uszczerbku na zdrowiu czy też uszczerbku majątkowym. Najczęściej spotykanym przykładem jest wniosek o eksmisję małżonka alkoholika/alkoholiczki wszczynającego notoryczne awantury, nie partycypującego w kosztach utrzymania domu.

Inne warunki dla orzeczenia o eksmisji

REKLAMA

Instytucja eksmisji w postępowaniu rozwodowym (separacyjnym) jest szczególnym uregulowaniem prawnym, ponieważ umożliwia zmuszenie do opuszczenia lokalu jednego z małżonków bez względu od tego czy jest on współwłaścicielem lokalu. Nie można natomiast eksmitować z lokalu małżonka, który jest wyłącznym właścicielem mieszkania bądź przysługuje jemu wyłącznie wkład mieszkaniowy w spółdzielczym lokatorskim prawie do lokalu mieszkalnego. Oznacza to, że aby móc skorzystać z orzeczenia eksmisji w wyroku separacyjnym, mieszkanie z którego chcemy eksmitować małżonka musi być własnością wnioskującego, stanowić współwłasność małżonków bądź objętym być wspólnością majątkową małżonków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyrok separacyjny, w którym orzeczono eksmisję nie ma rygoru natychmiastowej wykonalności. Powyższe oznacza, że do czasu uprawomocnienia się wyroku nie można żądać od małżonka objętego orzeczeniem eksmisji opuszczenia mieszkania.

Z żądaniem eksmisji małżonka może wystąpić zarówno strona powodowa jak i pozwana. Wydaje się oczywistym, iż żądanie to można złożyć wyłącznie w postępowaniu wszczętym pozwem, gdyż postępowanie wszczęte wnioskiem jest bezsporne.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

REKLAMA

Świadczenie honorowe z waloryzacją. Teraz premia za wiek wynosi 6246,13 zł miesięcznie, ale już od 2025 roku będzie podwyższana

Aktualnie "premię za wiek", czyli świadczenie honorowe otrzymuje 3300 osób, które ukończyły 100 lat - tak wynika zdanych ZUS. Świadczenie honorowe dla tych osób wynosi 6246,13 zł brutto. Świadczenie to będzie teraz corocznie waloryzowane, począwszy od 1 marca 2025 r.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

Zmiany 2025: Wyliczanie i opłacanie składki zdrowotnej. Rząd zajmie się obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Rząd zajmie się projektem ustawy o składce zdrowotnej upraszczającym mechanizm obliczania i opłacania tej składki. Ma to poprawić rentowność prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Raportowanie JPK CIT od 2025 roku - co czeka przedsiębiorców?

Od stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące raportowania podatkowego JPK CIT. Nowe regulacje wprowadzą obowiązek dostarczania bardziej szczegółowych danych finansowych, co ma na celu usprawnienie nadzoru podatkowego. Firmy będą musiały dostosować swoje systemy księgowe, aby spełniać wymagania. Sprawdź, jakie zmiany będą obowiązywać oraz jak się do nich przygotować.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – zmiany 2025/2026. Wszystko już wiadomo?

Od 2025 roku zasady naliczania składki zdrowotnej zmienią się w porównaniu do 2024 roku. Nastąpi ograniczenie podstawy naliczania składki do 75% minimalnego wynagrodzenia oraz likwidacja naliczania składki od środków trwałych. Natomiast od 1 stycznia 2026 r. zmiany będą już większe.

REKLAMA