ZUS umorzy składki niektórym przedsiębiorcom za okres od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r.

Joanna Goliniewska
rozwiń więcej
Od 1 września 2009 r. zmieniają się przepisy dotyczące ubezpieczeń społecznych osób pobierających zasiłek macierzyński oraz zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Również od 1 września 2009 r. ZUS zacznie umarzać zaległości wynikające z nieopłaconych składek przez osoby, które pobierały zasiłek macierzyński albo przebywały na urlopie wychowawczym i w tym okresie prowadziły jednocześnie działalność gospodarczą. Zmiany te wynikają z ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe.


Do 31 sierpnia 2009 r. pracownik, który równocześnie prowadzi pozarolniczą działalność, nie musi opłacać składek na ubezpieczenia społeczne z działalności, jeśli podstawą wymiaru składek z tytułu jego zatrudnienia jest kwota równa co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu. Z działalności taka osoba musi opłacać tylko składkę zdrowotną.


Zasada ta nie obowiązuje w sytuacji, gdy pracownik (prowadzący równocześnie działalność) korzysta z zasiłku macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego albo z urlopu wychowawczego. W tych okresach musi opłacać wszystkie składki z działalności (na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne), a składki z tytułu zasiłku macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego nie są za niego opłacane.


Od 1 września 2009 r. sytuacja się zmieni, ale wyłącznie w odniesieniu do zasiłku macierzyńskiego oraz zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego. W wyniku zmiany osoba, która w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego prowadzi jednocześnie pozarolniczą działalność, podlegać będzie obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu i rentowym) wyłącznie z tytułu pobierania zasiłku. Z działalności będzie mogła przystąpić do ubezpieczeń dobrowolnie, na swój wniosek.


Nie zmieniają się natomiast zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Oznacza to, że posiadanie innego (niż urlop wychowawczy) tytułu do ubezpieczeń powoduje, że trzeba opłacać składki z innego – niż urlop wychowawczy – tytułu.


Mimo zasad obowiązujących do 31 sierpnia 2009 r. część przedsiębiorców, którzy jednocześnie pracowali na umowę o pracę i z tytułu zatrudnienia pobierali zasiłek macierzyński lub przebywali na urlopie wychowawczym, opłacała z działalności tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. W związku z tym wobec tych osób powstały zaległości z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne nieopłaconych z działalności. Nowelizacja ustawy umożliwia uzyskanie umorzenia zaległych składek lub zwrotu składek opłaconych.


Przepisy dotyczące umorzenia i zwrotu składek nie mają zastosowania do osób, za które w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością lub współpracą przy niej zostały opłacone należne składki i które z tego tytułu pobrały świadczenia z ubezpieczeń społecznych. Chodzi tu o osoby, które uzyskały z tytułu działalności prawo np. do zasiłku macierzyńskiego, zasiłku chorobowego itd.


Umorzenie lub zwrot składek za czas pobierania zasiłku macierzyńskiego


Zgodnie z nowelizacją ustawy „Na wniosek płatnika składek, który w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. zgłaszał ubezpieczonego podlegającego obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej i jednocześnie pobierającego zasiłek macierzyński z innego tytułu, ZUS umorzy należności z tytułu składek na te ubezpieczenia należnych za tego ubezpieczonego w związku z prowadzeniem pozarolniczej działalności lub współpracy przy tej działalności za okres, w którym ubezpieczony pobierał zasiłek macierzyński z innego tytułu”.


Oznacza to, że osoby, które od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. (do wejścia w życie ustawy) prowadziły własną działalność gospodarczą lub współpracowały przy prowadzeniu działalności w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego u swojego pracodawcy, mogą starać się o umorzenie składek należnych z racji prowadzenia w tym okresie firmy (współpracy) lub uzyskanie zwrotu opłaconych składek.


Pierwszym krokiem, aby uzyskać umorzenie składek za ten okres, jest złożenie wniosku. Taki wniosek może złożyć tylko płatnik składek. Płatnikiem składek dla osoby prowadzącej działalność pozarolniczą jest ona sama. Natomiast dla osoby współpracującej płatnikiem jest osoba prowadząca działalność.


WAŻNE!

Wniosek o umorzenie składek należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. w okresie od 1 września 2009 r. do 31 sierpnia 2010 r.


Jeżeli w wyniku umorzenia należności powstanie nadpłata z tytułu składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, ZUS zaliczy ją na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych składek, a w razie ich braku – zwróci płatnikowi składek.


WAŻNE!

Jeśli wniosek o umorzenie składek nie zostanie złożony do 31 sierpnia 2010 r., ZUS nie umorzy składek. Wówczas konieczne będzie ich opłacenie z odsetkami.


W sprawie umorzenia należności z tytułu składek ZUS wyda decyzję. W decyzji tej ZUS określi wysokość umorzonych należności oraz – jeżeli powstanie nadpłata – kwotę podlegającą zaliczeniu lub zwrotowi. Jeśli ZUS stwierdzi nadpłatę, zaliczy ją na poczet składek (zaległych, bieżących lub przyszłych) albo zwróci wraz z opłaconymi odsetkami za zwłokę i opłatą prolongacyjną, w części odpowiadającej kwocie zaliczenia lub zwrotu. Od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do sądu.


Oznacza to, że osobom, które nie opłaciły należnych składek, ZUS je umorzy wraz z odsetkami. Natomiast osobom, które opłaciły składki, zwróci te składki z odsetkami lub zaliczy je na poczet bieżących należności.


Osobom, którym ZUS umorzy składki z działalności, zaewidencjonuje składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe obliczone od kwoty zasiłku macierzyńskiego na ich indywidualnych kontach w terminie do końca 2012 r.


Abolicja składek a urlop wychowawczy


W przypadku osób, które korzystały z urlopu wychowawczego, obowiązują inne zasady.


Zgodnie z nowelizacją ustawy „Na wniosek płatnika składek, który w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. zgłaszał ubezpieczonego podlegającego obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy przy takiej działalności i jednocześnie przebywającego na urlopie wychowawczym, ZUS umorzy w całości lub w części należności z tytułu nieopłaconych składek na te ubezpieczenia należnych za tego ubezpieczonego w związku z prowadzeniem pozarolniczej działalności lub współpracy przy tej działalności za okres, w którym ubezpieczony przebywał na urlopie wychowawczym”.


Oznacza to, że osobom, które nie opłaciły składek należnych z tytułu działalności lub współpracy przy prowadzeniu działalności za okres od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r., za czas, w którym przebywały one u swojego pracodawcy na urlopie wychowawczym, kwoty te zostaną umorzone w całości lub w części. Natomiast te osoby, które opłaciły składki zgodnie z przepisami, nie mają możliwości ich odzyskania. Mogą jedynie liczyć na zwrot odsetek za zwłokę. ZUS będzie zwracał odsetki od 1 stycznia 2010 r. przez okres 5 lat, liczony od 1 września 2009 r., w kwotach ustalonych w ustawie budżetowej. Na wniosek płatnika składek ZUS umorzy również pobrane w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. odsetki za zwłokę z tytułu nieopłaconych w terminie składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe z tytułu działalności (współpracy) prowadzonej w okresie przebywania na urlopie wychowawczym.


ZUS nie zaewidencjonuje składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym na indywidualnym koncie osoby, której umorzy składki z tytułu działalności (współpracy) prowadzonej w okresie tego urlopu. Żeby nie mieć luki w stażu ubezpieczeniowym, warto w tym przypadku zastanowić się nad opłaceniem (bez odsetek) składek z tytułu działalności.


● art. 1 ust. 1 pkt 1 i 3, art. 3, art. 4, art. 6–10 ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe – Dz.U. Nr 71, poz. 609

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...