REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS częściej kontroluje osoby na zwolnieniach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak
Grażyna Wawrzyńczyk-Kaplińska, doktor nauk medycznych, absolwentka Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Od 2006 roku naczelny lekarz ZUS i dyrektor Departamentu Orzecznictwa Lekarskiego w Centrali ZUS Fot. Wojciech Górski
Grażyna Wawrzyńczyk-Kaplińska, doktor nauk medycznych, absolwentka Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Od 2006 roku naczelny lekarz ZUS i dyrektor Departamentu Orzecznictwa Lekarskiego w Centrali ZUS Fot. Wojciech Górski
DGP

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich tygodniach ZUS kontroluje głównie pracowników, którzy często przebywają na krótkotrwałych zwolnieniach lekarskich, lekarzy wystawiających najwięcej zwolnień. Tym ostatnim za wypisywanie fałszywych zwolnień grozi cofnięcie upoważnienia do ich wystawiania.

● W tym roku mamy prawdziwą lawinę zwolnień lekarskich. Jakie są efekty wzmożonych kontroli ZUS?

– Od 1 sierpnia 2009 r. ZUS realizuje program Zintensyfikowana kontrola absencji chorobowej. Jeszcze za wcześnie na podsumowanie jego efektywności. Specjalne działania są potrzebne, bo w tym roku odnotowywany jest znaczny wzrost absencji chorobowej.

● Czy będą zatrudnieni nowi lekarze orzecznicy?

– Nie. Więcej kontroli będą prowadzili już zatrudnieni lekarze orzecznicy i pracownicy oddziałów ZUS. Obecnie około 180 lekarzy zajmuje się kontrolą orzekania o czasowej niezdolności do pracy.

● W jakich sytuacjach ZUS podejmie kontrolę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Wnikliwie będziemy kontrolowali zwolnienia lekarskie, które mogą budzić wątpliwości co do liczby dni niezdolności do pracy z tytułu określonego schorzenia. Baczną uwagę zwrócimy także na osoby, które często korzystają z krótkotrwałych zwolnień lekarskich, uzyskują zwolnienia od różnych lekarzy. Sprawdzimy również takie, które korzystają z kolejnych zasiłków albo są pozbawione prawa do zasiłku w związku z niewłaściwym wykorzystywaniem zwolnień lekarskich. Wzmożoną kontrolą chcemy objąć również tych, którzy składali w swoich firmach zwolnienia po siedmiu dniach, co skutkowało obniżeniem zasiłku o 25 proc. albo nie stawili się w terminie na badanie zasadności orzekania o czasowej niezdolności do pracy przez lekarza orzecznika ZUS.

● W jaki sposób ZUS kontroluje pracowników?

– Lekarz orzecznik ZUS może przeprowadzić badanie pracownika w miejscu jego pobytu, lub w oddziale czy inspektoracie ZUS. Może także skierować taką osobę na badanie przez konsultanta ZUS, badania dodatkowe lub obserwację szpitalną. Może też zażądać od lekarza, który wystawił zaświadczenie lekarskie, udostępnienia dokumentacji lekarskiej będącej podstawą jego wystawienia, a także informacji i wyjaśnień w tej sprawie.

● Jaką decyzję podejmuje lekarz orzecznik po zbadaniu pracownika?

– Lekarz orzecznik ZUS może w wyniku kontroli ustalić wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż ta, która została określona w zaświadczeniu lekarskim. Może to jednak zrobić wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania ubezpieczonego i po analizie dokumentacji stanowiącej podstawę wystawienia zwolnienia.

● Czy to oznacza, że ZUS skontroluje więcej lekarzy?

– Tak, będziemy kontrolowali szczególnie tych, którzy wystawiają bardzo dużo zwolnień. Nie można przecież zbadać dokładnie kilkudziesięciu pacjentów w ciągu kilku godzin i wystawić im zwolnienia. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości ZUS ma możliwość cofnięcia upoważnienia do wystawiania tych zaświadczeń na okres do 12 miesięcy. Jest to bardzo dotkliwa sankcja dla lekarzy. Brak możliwości wystawiania zwolnień oznacza dla większości znaczne utrudnienie w wykonywaniu zawodu lekarza.

● Czy także pracodawcy składają wnioski o kontrole pracowników?

– Około 10 proc. wszystkich kontroli jest przeprowadzanych na wniosek pracodawców. W ostatnich latach takich wniosków jest coraz więcej. Pracodawcy mogą również we własnym zakresie przeprowadzać kontrole wykorzystywania zwolnień lekarskich swoich pracowników, ale niektórzy pracodawcy nie mają dostatecznej wiedzy na ten temat. Dlatego w ostatnim czasie niektóre oddziały ZUS przeprowadziły bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców z zakresu kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich.

● Czy ZUS bada każdy wniosek pracodawcy?

– Tak. ZUS rozpatruje każdy wniosek pracodawcy o kontrolę prawidłowości wystawienia zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy niezależnie od okresu, na jaki zostało wystawione. Taką kontrolę przeprowadza lekarz orzecznik.

● GRAŻYNA WAWRZYŃCZYK-KAPLIŃSKA

doktor nauk medycznych, absolwentka Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Od 2006 roku naczelny lekarz ZUS i dyrektor Departamentu Orzecznictwa Lekarskiego w Centrali ZUS

gazetaprawna.pl

Upoważnienia lekarzy
DGP
Zasiłki chorobowe
DGP
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwie wdowy. Tylko jedno świadczenie. Wdowa 42 lata. 4 małoletnich dzieci. Nie wyszła za mąż po raz drugi. W czym jest gorsza od wdowy od wieku 55 lat?

Publikujemy kolejny list czytelniczki z apelem o zmianę (albo zniesienie) limitów wieku w rencie wdowiej - 60 lat dla mężczyzny i 55 lat dla kobiety.

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

REKLAMA

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Osoby z niepełnosprawnościami. Co może się zmienić w 2026 r.? [FAQ]

Co już wiemy o projektach ustaw kierowanych do osób z niepełnosprawnościami? Czy w 2026 r. wzrosną kwoty świadczeń? Prezentujemy odpowiedzi na ważne pytania. Pamiętajmy, iż aktualne przepisy mogą się jeszcze zmienić, o czym będziemy informowali na bieżąco.

Stopy procentowe NBP w dół o 0,5% w maju, w sumie 1-1,25% do końca 2025 roku. Taki scenariusz proponuje członek RPP Przemysław Litwiniuk

Są warunki do obniżki stóp proc. o 50 pb. (punktów bazowych) na posiedzeniu RPP w maju, kolejne cięcia możliwe byłyby na jesieni, w całym 2025 r. łącznie o 100-125 pb. - uważa członek RPP Przemysław Litwiniuk. Jak poinformował 24 kwietnia 2025 r., jeżeli na majowym posiedzeniu RPP nie padnie wniosek o obniżkę stóp, to złoży go sam.

Na to wychodzi, że na życzenie ZUS, mąż powinien wstać i umrzeć ponownie. Według nowych przepisów byłam zbyt młoda, kiedy mąż zmarł

Taki smutny wniosek czytelniczki o rencie wdowiej. Kolejne apele osób wykluczonych z tego nowego świadczenia (pierwsze wypłaty w lipcu 2025 r.). Śmierć nastąpiła za wcześnie.Takie kryterium prawne wprowadzili rząd i Sejm - limit wieku wdowy (55 lat) albo wdowca (60 lat) okazuje się kryterium dyskryminacyjnym. Warunkiem przyznania renty jest to, aby śmierć małżonka nastąpiła wtedy, gdy drugi małżonek przekracza te limity wieku. Zasada ta jest niezrozumiała dla wdów i wdowców.

REKLAMA

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Z aplikacją mObywatel na wybory prezydenckie. Warto skorzystać z e-usługi Wybory

Aplikacja mObywatel odegra istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Użytkownicy mogą za jej pomocą sprawdzić miejsce głosowania, dodać termin wyborów do kalendarza, a przede wszystkim potwierdzić swoją tożsamość w lokalu wyborczym.

REKLAMA